W PKP powiało nowoczesnością. Nie trzeba już stać w kolejkach do kas po bilety za granicę

W PKP powiało nowoczesnością, bo przewoźnik wprowadza funkcję, na którą wielu podróżnych czekało od lat. Bilety na połączenia międzynarodowe nareszcie kupimy bezpośrednio w aplikacji mobilnej na smartfony. Koniec ze staniem w kolejkach do kas.

Zdalny zakup biletów na połączenia krajowe PKP nie jest już niczym nowym. Niezależnie od trasy możemy w ten sposób kupić bilety zarówno przez przeglądarkę, jak i w jednej z kilku aplikacji PKP. Zdobycie biletów na trasy międzynarodowe było jednak mocno utrudnione, bo w wielu przypadkach trzeba było udać się po nie do kasy biletowej na dworcu. Jak w czasach słusznie minionej epoki.

Zobacz wideo Te wynalazki zna cały świat. Wiedziałeś, że są dziełem Polaków? [TOPtech]

Bilety na połączenia międzynarodowe PKP kupimy na smartfonie

Wyjątkami były oferty SuperPromo International lub bilety IRT do Niemiec, Litwy oraz do Austrii (pociągami EN Chopin i Nightjet) - te można było kupić zdalnie z poziomu komputera (w ramach systemu e-IC). Teraz polski przewoźnik kolejowy wprowadza prawdziwy powiew nowoczesności, bo w umożliwi zdalny zakup biletów na prawie wszystkie połączenia za granicę i to z poziomu aplikacji mobilnej PKP Intercity. Na smartfonie kupimy więc wygodnie bilety na połączenia:

  • SuperPromo International - do Czech, Słowacji, Węgier, Austrii i Niemiec;
  • Bilety IRT dla dorosłych i dzieci - do Niemiec, na Litwę oraz na miejsca siedzące w nocnych pociągach do Austrii;
  • Bilety eNRT dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci (bilet w komunikacji międzynarodowej według taryfy NRT połączony z rezerwacją miejsca) do lub z Austrii, Czech i Słowacji.

Nie trzeba już stać w kolejkach do kas. PKP udostępnia bilety za granicę w aplikacji mobilnejNie trzeba już stać w kolejkach do kas. PKP udostępnia bilety za granicę w aplikacji mobilnej fot. materiały prasowe PKP

W przypadku zakupu biletu eNRT w aplikacji będzie można opłacić przewóz psa i roweru. Co więcej, bilety eNRT będzie można zwracać i wymieniać na inne, ale na razie wyłącznie na drodze reklamacji. Dopiero za jakiś czas taka możliwość ma zostać wprowadzona bezpośrednio w systemie przewoźnika. I tak nie mamy jednak na co narzekać, bo do tej pory bilety do Czech i na Słowację można było kupować tylko w opcji bezzwrotnej. Niestety na razie nie kupimy mobilnie biletów eNRT na przejazdy do Węgier. PKP Intercity tłumaczy, że wynika to "z dotychczasowego niezintegrowania węgierskiego przewoźnika do ogólnoeuropejskich systemowych rozwiązań dotyczących dokonywania kontroli biletów".

"Bilety na przejazdy międzynarodowe dostępne w aplikacji mobilnej to odpowiedź na potrzeby naszych podróżnych" - stwierdził w komunikacie Tomasz Gontarz, Wiceprezes Zarządu PKP Intercity. Gontarz dodaje, że PKP rozumie, jak ważne są zdalne kanały sprzedaży i obiecuje dalej je rozwijać. Tłumaczy też, że wprowadzenie międzynarodowych biletów do aplikacji było "niemałym wyzwaniem logistycznym" ze względu na konieczność podpisania stosownych umów z przewoźnikami zza granicy.

Więcej o: