Microsoft uśmierca popularną aplikację. Była z nami od czasów Windowsa 95

Dnia WordPada zostały policzone. Microsoft poinformował, że nie będzie juz dalej rozwijał popularnego darmowego edytora teksu, a w przyszłości zostanie on usunięty z systemu Windows.

Microsoft opublikował na swoich oficjalnych stronach informację o zakończeniu wsparcia dla aplikacji WordPad. Oznacza to, że darmowy edytor tekstu nie będzie już dalej rozwijany.

WordPad nie będzie już aktualizowany i zostanie usunięty w przyszłej wersji systemu Windows

- czytamy w komunikacie opublikowanym przez firmę z Redmond.

Zobacz wideo Kultowy XP i "pluskwa millenijna". Oto najlepsze i najgorsze wersje Windowsa [TOPtech]

Jednocześnie Microsoft zachęca swoich użytkowników WordPada do przesiadki na płatnego Worda (w przypadku dokumentów sformatowanych, takich jak .doc i .rtf). Alternatywą - w przypadku dokumentów niesformatowanych -  jest z kolei darmowy Notatnik, który w ostatnim czasie doczekał się dużej aktualizacji.

Dla osób, które na codzień korzystały z WordPada do tworzenia i edycji dokumentów, informacja o porzuceniu tej aplikacji przez Microsoft może być sporym finansowym wyzwaniem.  Word, do skorzystania z którego zachęca firma, jest częścią pakietu Microsoft 365, który - w ramach subskrypcji - kosztuje prawie 300 zł rocznie. 

Osoby, które nie chcą wykładać takich pieniędzy mogą oczywiście skorzystać z darmowych alternatyw dla Worda oraz innych aplikacji pakietu Microsoft 365 (np. Excela czy PowerPointa). Można tu wymienić chociażby popularny LibreOffice czy też OpenOffice.

WordPadWordPad WordPad

Użytkownicy uratowali Painta, los WordPada jest raczej przesądzony

WordPad to jedna z najstarszych aplikacji dla systemu Microsoftu. Po raz pierwszy darmowy edytor tekstu pojawił się jeszcze w Windowsie 95, który swoją premierę miał niemal 30 lat temu.

Pewną nadzieją dla fanów WordPada może być historia innej kultowej aplikacji, czyli Painta. W 2017 roku Microsoft ogłosił, że zamierza usunąć to narzędzie z systemu Windows 10, aby skupić się na dalszym rozwoju Painta 3D. Ta informacja wywołała burzę wśród użytkowników systemu. Krytyka działań firmy była tak duża, że ostatecznie gigant z Redmond wycofał się z tej decyzji.

WordPad tak dużej rzeszy oddanych fanów jednak nie ma. Bardziej prawdopodobne jest więc to, że podzieli los niesławnego Internet Explorera, który w 2021 roku został usunięty z systemu Windows i zastąpiony przez aplikację Microsoft Edge.

Więcej o: