Facebook (obecnie Meta) udostępnił aplikację Messenger Lite jeszcze w 2016 roku. W założeniu miała być to prosta, lekka i w efekcie sprawnie działająca wersja komunikatora dla najsłabszych smartfonów i urządzeń z powolnym transferem danych. To dlatego w pierwszej kolejności aplikację udostępniono tylko na rynkach, gdzie najtańsze smartfony cieszyły się wielką popularnością - m.in. w Kenii, na Sri Lance i w Wenezueli.
Lekki i szybki komunikator szybko okazał się strzałem w dziesiątkę, a użytkownicy w pozostałych krajach decydowali się instalować go z nieoficjalnych źródeł (np. z pliku apk). Facebook podjął więc decyzję o udostępnieniu Messengera Lite na pozostałe rynki i w kwietniu 2017 roku aplikacja trafiła też do Polski. Przetrwała ostatecznie nieco ponad 6 lat.
Niedawno Meta podjęła jednak decyzję o wyłączeniu Messengera Lite. Miesiąc temu konglomerat ogłosił, że stanie się to 18 września. Od jakiegoś czasu aplikacji nie można już znaleźć w Google Play. Od wtorku wygaszono też możliwość odbierania i wysyłania wiadomość z komunikatora u osób, które jeszcze z aplikacji korzystały. Jedynym rozwiązaniem dla tych użytkowników pozostaje więc odinstalowanie Messengera Lite i zainstalowanie standardowego Messengera. Oczywiście wszystkie zapamiętane konwersacje ze znajomymi są przypisane do danego konta, dlatego będą normalnej dostępne po zalogowaniu do nowej apki.
Meta nie podała przyczyn uśmiercenia Messengera Lite, ale nietrudno się domyślić, że istnienie takiej aplikacji w dzisiejszych czasach nie ma już większego sensu. Smartfony w ostatnich latach zaliczyły ogromny skok wydajnościowy i nawet tanie urządzenia obecnie są w stanie spokojnie poradzić sobie z pełnoprawnym Messengerem.
Zapewne z podobnych przyczyn w 2020 roku wyłączono Messengera Lite dla iPhone'ów. Jak wynika z danych data.ai przytaczanych przez serwis TechCrunch aplikacja w wersji dla Androida została pobrana ok. 760 mln razy, a największą popularnością cieszyła się w Indiach, Brazylii i Indonezji (USA były dopiero na 8. miejscu). Pełnoprawny Messenger ma obecnie w Google Play ponad 5 mld pobrań na całym świecie.