Zobacz kto oglądał Twój profil na Facebooku

Sprawdź także z kim czatował, kto jest jego byłą dziewczyną/chłopakiem oraz dowiedz się czy mu się podobasz.Te, i wiele innych atrakcji, oferuje najnowsza aplikacja na Facebooku.

Niemożliwe? Brzmi nieźle. Trzeba koniecznie kliknąć i sprawdzić . Przecież nasi znajomi już korzystają.

.

.

.

.

.

Już? No właśnie. To naprawdę niemożliwe . Facebook nigdy nie umożliwiał sprawdzania takich danych, nie istnieje (a przynajmniej mi nic nie wiadomo) aplikacja, która skutecznie potrafiłaby badać takie rzeczy.

Zobacz kto oglądał Twój profil na FacebookuZobacz kto oglądał Twój profil na Facebooku Zobacz kto oglądał Twój profil na Facebooku

Aplikacja, którą "zainstalowali" Wasi znajomi to typowy facebookowy spam, który wirusowo rozprzestrzenia się dzięki mechanizmowi społecznego dowodu słuszności . To spam bardzo sprytny i perfidny, ponieważ odwołuje się do naszych najniższych instynktów - potrzeby podglądactwa.

Niestety, zaspokojenie ciekawości może być kosztowne. Tego typu aplikacje, w zależności od złośliwości i tego, na co się zgodzimy, mogą próbować wyciągnąć z naszego profilu dane osobowe albo zachęcić do zainstalowania kolejnych ("jeszcze jeden krok!") aplikacji na naszym komputerze. A to może skończyć się już bardzo źle.

W wersji najbardziej prostackiej staniecie się po prostu członkami kolejnego "fanpejdża", który razem z Wami jako towarem zostanie sprzedany na Allegro .

Katarzyna Iwaniuk, ekspert d/s social media w portalu Gazeta.pl przestrzega:

Kompulsywne klikanie we wszelkie "magiczne" aplikacje jest równie naturalne, co niebezpieczne. Spamerska aplikacja wymusza na nas zezwolenie na dostęp do naszych danych, akceptując zezwolenie oddajemy nasze dane twórcom aplikacji, a w rezultacie tracimy nad nimi kontrolę. Warto więc klikać z głową. Jeśli nie mamy przekonania, czy aplikacja, która pojawia się na tablicach (wallach) naszych znajomych jest bezpieczna, najlepiej ją wcześniej wygooglać. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z aplikacji, sprawdzajmy, jakich zgód udzielamy klikając "akceptuj". A co najważniejsze, warto pamiętać, że duże zmiany anonsowane są zwykle przez Facebooka z pewnym wyprzedzeniem, jeśli więc kiedykolwiek serwis zdecyduje się na udostępnienie informacji o odwiedzających nasz profil (co mocno wątpliwe) to bez wątpienia o tym poinformuje wcześniej.

Uważajcie na siebie . Ktoś zły, tam w internecie, czyha na Wasze kliki.

R.Z.

PS Jest Was już ponad 140 tysięcy.

Przeczytaj także

Więcej o: