Deweloperzy jeszcze nigdy nie budowali w Polsce tak dużo mieszkań. 2018 może być rekordowy

Rafał Hirsch
W pierwszym kwartale 2018 roku w Polsce oddano do użytku 45 tysięcy mieszkań. Według danych z GUS to najwięcej od 1992 roku. Jednocześnie liczba mieszkań będących w budowie jest coraz większa.

Blisko 45 tysięcy nowych mieszkań oddanych do użytku w pierwszych trzech miesiącach tego roku to o 10,6 procent więcej niż rok temu. Jednocześnie to najlepsze osiągnięcie od 26 lat. Po przejściu na gospodarkę rynkową w 1989 więcej mieszkań oddano do użytku tylko raz – w 1992 roku.

Liczba mieszkań oddanych do użytku w pierwszych trzech miesiącach rokuLiczba mieszkań oddanych do użytku w pierwszych trzech miesiącach roku dane: GUS

Wtedy statystyki do góry ciągnęły przede wszystkim spółdzielnie mieszkaniowe i inwestorzy indywidualni. Dziś ponad połowa oddawanych do użytku mieszkań to inwestycja deweloperów. Z drugiej strony budownictwo komunalne, społeczne jest praktycznie niewidoczne. Spółdzielnie także budują bardzo niewiele

Mieszkania oddane do użytku na początku 2018Mieszkania oddane do użytku na początku 2018 dane: GUS

O niesamowicie dużym ruchu na rynku świadczy to, że pomimo bardzo dużej liczby mieszkań oddanych do użytku, liczba rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę jest jeszcze większa.

Od początku roku do końca marca rozpoczęto budowę blisko 48 tysięcy mieszkań – z tego 64 procent to budowy deweloperów. Z kolei pozwoleń na budowę, lub zgłoszeń z projektem budowlanym mamy od początku stycznia aż 66,8 tysięcy. Tutaj deweloperzy odpowiadają za 66 procent całości.

Rynek mieszkaniowy w PolsceRynek mieszkaniowy w Polsce dane: GUS

Jeśli tendencja z początku roku utrzyma się przez pełne 12 miesięcy, to pobijemy rekord w budowie mieszkań. W 2017 roku wyraźnie pobity został rekord z 2008 roku kiedy to oddano do użytku 165 tysięcy mieszkań. W ubiegłym roku było ich aż 178 tysięcy. Ten rok jak dotąd jest o 10,6 procent lepszy od poprzedniego. Gdyby miało tak pozostać aż do grudnia, to wtedy w tym roku powinno udać się oddać do użytku aż 197 tysięcy mieszkań.

Od początku 1991 roku do 2017 w Polsce wybudowano i oddano do użytku łącznie 3,25 miliona mieszkań.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (143)
Deweloperzy jeszcze nigdy nie budowali w Polsce tak dużo mieszkań. 2018 może być rekordowy
Zaloguj się
 • impr

  Oceniono 20 razy 18

  Dla developerów liczy się ilość a nie jakość. Dzieciństwo spędziłam w jednym z największych miast w Polsce, betonowy blok, ale niewysoki i położony obok jedynie 1 równie niewysokiego bloku!, dookoła było pełno zieleni, lasek, sklepy, cudownie, łatwy dojazd do centrum, a jednocześnie małomiasteczkowa atmosfera na dzielnicy. Było gdzie biegać jako dziecko, jeździć na rowerze nie wdychając smrodu aut, zjeżdżać z górki blisko lasku w zimie, spacerować, dużo się ruszać z przyjemnością dla płuc, widok z okna nie był i jeszcze nie jest na betonowy blok po drugiej stronie, ale drzewa oraz dróżkę, w tej chwili także drogę z dużą ilością samochodów. Tak czy siak, obecnie nadal nie jest źle, w porównaniu z tym, co się dzieje w głębi osiedla i w innych częściach miasta...Niby super nowoczesny blok, ale buduje się go tuz zaraz obok kolejnego super nowoczesnego bloku, zabudowano całą zieleń, dookoła tylko widoki z okna na pozostałe bloki. W życiu nie chciałabym tam mieszkać i g... mnie obchodzi, że bloki są nowoczesne, z garażami, odgrodzone, z monitoringiem...MASAKRA, zero przestrzeni, zero zieleni, klaustrofobia miejska. W innych dużych miastach jest tak samo, a nawet gorzej. Koszty wynajmu wysokie, a to, co się oferuje, to horror. Jak komuś zależy tylko na pracy i spaniu w mieszkaniu, to ok, ale dla ludzi z większymi wymaganiami od życia, ciężko się tak mieszka i żyje...BRAK ZIELENI, większej przestrzeni, widok z okna przygnębiający, cuchnące powietrze w zimie od ogrzewania, a w lecie od spalin aut...Ci co maja więcej kasy uciekają od tego w inne rejony miasta, mniej zaludnione, dla reszty przewidziano takie chore i niezdrowe rozwiązania...

 • cozano

  Oceniono 11 razy 9

  Pomiędzy 1991 a 2017 liczba ludności w Polsce formalnie się nie zmieniła (nieco ponad 38 milionów), gdyż wypadałoby uwzględnić ilu z emigrantów nie wróci na stałe. W tym czasie wybudowano 3,25 miliona mieszkań. Jaki jeszcze potencjał ma dalsze budownictwo mieszkaniowe, gdy bez imigracji liczba ludności zacznie spadać, a właściwie już zaczęła spadać?

 • lechpierwszy

  Oceniono 16 razy 6

  I kto to kupi? Kto tam zamieszka? Przewidywania demograficzne dla Polski sa jednoznaczne.

 • spyderman2

  Oceniono 9 razy 5

  wszystkie te mieszkania kupują pisowskie oligarchy zarabiające krocie na sztucznych kierowniczych stanowiskach, potem je wynajmują ciemnemu ludowi

 • rozterka47

  Oceniono 7 razy 3

  Połowa mieszkań wybudowanych przez deweloperów w ostatnich kilku latach na mojej dzielnicy stoi w połowie pusta.

 • gazetoholik

  Oceniono 3 razy 3

  Rząd PiS chce zmienić prawo, aby maksymalnie ułatwić deweloperom budowę nowych mieszkań. Deweloperzy mają zostać zwolnieni z ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - mają mieć możliwość budowy bloków na terenach rekreacyjnych, zabytkowych i wśród zabudowy jednorodzinnej. Na stronie Kongresu Ruchów Miejskich zbierane są podpisy przeciw tej szkodliwej ustawie zagrażającej naszym osiedlom i niszczącej nasze miasta.

 • zomzom

  Oceniono 7 razy 3

  A ceny wciąż rosną :(

 • 2muzykolog

  Oceniono 3 razy 3

  Warto się temu przyjrzeć. Jak naginane jest prawo, lekceważone procedury. Skąd taka hossa, kto ma w tym udziały, do kogo idą pieniądze itd.. Za parę lat oczywiście będzie afera, tyle, że wtedy na wiele rzeczy już za późno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX