Dali drugie życie plastikowym butelkom. Udowodnili, że przyrodę można chronić

Każdego roku w Polsce do obiegu trafia 240 tys. ton plastikowych opakowań z tworzywa PET. Recyklingowi poddawana jest połowa tej masy. Jeden z czołowych producentów wody butelkowanej po raz kolejny udowodnił, że zbiórka i recykling 100% tworzywa sztucznego wprowadzonego do obiegu jest możliwa. Plastik to cenny surowiec - odpowiednio zagospodarowany nie będzie obciążeniem dla środowiska.

Zbiórka i recykling tworzyw sztucznych to jedno ze znaczących wyzwań środowiskowych. Władze Unii Europejskiej usilnie starają się zwiększyć poziom recyklingu wszystkich materiałów opakowaniowych, w tym tworzyw sztucznych. Dlatego też cele UE mówią o konieczności zebrania w 2025 r. - 77 proc. opakowań napojowych z PET, a w 2029 r. - 90 proc.

Unia Europejska chce zwiększyć recykling plastiku. Niektórzy już zaczęli

To, że plastikowe opakowania mogą być wykorzystywane ponownie, nie ulega wątpliwości - w wielu przypadkach nadają się do ponownego przetworzenia, mogą być również źródłem odzyskania energii.

Firmy najbardziej zaangażowane w ochronę środowiska nie chcą jednak czekać. Samodzielnie podejmują różnego typu działania, które mają wymiernie poprawić stan przyrody. Jedną z takich akcji w naszym kraju przeprowadził producent wody źródlanej. Żywiec Zdrój udowodnił, że można stać się "neutralnym plastikowo", bo zebrał dokładnie tyle plastiku, ile sam wprowadził na rynek.

Jednym z filarów strategii Żywiec Zdrój jest minimalizowanie własnego wpływu na środowisko, dlatego marka zorganizowała zbiórkę plastiku drugi rok z rzędu. Zobowiązanie dotyczące zbiórki podjęła w 2018 roku na Szczycie Klimatycznym. Już wówczas firma zebrała więcej plastiku, niż zobowiązywały ją do tego przepisy - regulacje wskazują bowiem, że producent musi zebrać co najmniej 23,5 proc. masy wprowadzonych do obiegu tworzyw, a Żywiec Zdrój w 2018 roku zebrał 33,5 proc. W kolejnym roku podniósł ten poziom do 67 proc., by w roku 2020 wyprzedzić wielu konkurentów i zebrać 100 proc. plastiku. W 2021 firma powtórzyła ten spektakularny sukces i ponownie przekazała do recyklingu równowartość 100 proc. plastiku, który wprowadziła na rynek.

Drugie życie butelki w praktyce. Co daje przyrodzie?

Jakie praktyczne znaczenie ma zbiórka i recykling butelek po napojach wprowadzonych na rynek? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla środowiska jest gospodarka obiegu zamkniętego. Pozwala nie tylko ograniczyć eksploatację zasobów naturalnych, ale oszczędza też energię elektryczną i wodę.

Wykorzystanie materiałów z recyklingu - w przypadku butelek mówimy przede wszystkim o tworzywie rPET - pozwala też zmniejszyć zużycie surowców nieodnawialnych i ograniczyć ślad węglowy. I to znacząco, bo jeśli opakowanie w całości wykonane jest z odzyskanego surowca, ślad węglowy spada - w stosunku do butelki PET - o nawet 30 proc.

Żywiec Zdrój jest pierwszym i jedynym producentem wody butelkowanej, który drugi rok z rzędu zebrał i oddał do recyklingu tyle samo plastiku, ile wprowadził na rynek, tym samym wcielając ideę gospodarki obiegu zamkniętego w życie. Dzięki temu plastik ma szansę zmienić się - również w świadomości Polaków - z odpadu w wartościowy materiał.

Odzyskiwanie plastiku może być jeszcze wydajniejsze. Dzięki systemowi depozytowemu

Co jeszcze można zrobić, by opakowania napojowe z tworzyw sztucznych i puszki w pełni trafiały do ponownego przetworzenia? Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie w Polsce systemu depozytowego na opakowania napojowe i puszki, który funkcjonuje w wielu europejskich krajach. To istotne, bo w Polsce do obiegu trafia rocznie 240 tys. ton butelek PET, z których odzyskać udaje się połowę. Tam, gdzie system kaucyjny działa, zbiórka plastiku osiąga znacznie wyższy poziom. Przykłady to Szwecja (84 proc.), Dania (94 proc.) czy Finlandia (95 proc.). Dobrym wzorem mogą być Niemcy (97 proc.), ale Polska może też brać przykład z innych sąsiadów - Litwa może pochwalić się aż 92 proc. poziomem odzysku. Od stycznia 2022 r. system zaczął funkcjonować na Słowacji i Łotwie.

Nowych rozwiązań nie uda się jednak wprowadzić bez odpowiednich przepisów na poziomie ustawy. Eksperci nie mają wątpliwości, że wprowadzenie kaucji zmotywuje społeczeństwo polskie do traktowania plastiku jako cennego surowca, który warto zwrócić w sklepie, by odzyskać wartość kaucji. Dane wskazują nawet, że tam, gdzie kaucje za plastikowe butelki wprowadzono, spadło zanieczyszczenie tego typu odpadami. Społeczeństwo przestało podchodzić beztrosko do wyrzucania butelek, co jest naganne, ale niestety ma miejsce.

Recykling będzie zyskiwał na znaczeniu

Zarówno decyzje Unii Europejskiej, wprowadzenie systemu depozytowego przez rząd, jak i większa świadomość ekologiczna konsumentów sprawią, że wkrótce recykling tworzyw sztucznych będzie osiągał coraz wyższy poziom. Możemy więc spodziewać się wzrostu liczby opakowań wykonanych z rPET. Warto wspierać wszelkie inicjatywy, które zwiększą tempo recyklingu.

Więcej o: