Czym się kierować przy wyborze karty płatniczej- zwróć uwagę na promocje i aplikacje do płatności mobilnych

Karty płatnicze ułatwiają płatności za zakupy, a nawet mogą wspomóc w razie niespodziewanych wydatków. Bez wątpienia, przy wyborze karty debetowej czy kredytowej powinniśmy zwracać uwagę na koszty związane z jej użytkowaniem. Jednak obecnie, gdy oferty kart w różnych instytucjach finansowych są pod tym względem dość podobne, warto przyjrzeć się towarzyszącym im promocjom. W Bankach Spółdzielczych Grupy BPS właśnie rozpoczęła się akcja "Z naszym bankiem stać Cię na więcej", dzięki której osoba zakładająca konto i aktywnie korzystająca z karty Mastercard może otrzymać vouchery o łącznej wartości do 300 zł na zakupy sprzętu RTV i AGD. Z kolei, jeśli chcemy płacić mobilnie, zwróćmy uwagę w jakim systemie operacyjnym działa nasz telefon, laptop, a nawet zegarek czy opaska, jeśli posiadają elektroniczny portfel. I dobierzmy do tego bank, który zaoferuje nam - jak Banki Spółdzielcze z Grupy BPS - całą gamę mobilnych płatności.

Z danych NBP wynika, że na koniec września 2022 r. na polskim rynku funkcjonowało 44,1 mln kart płatniczych. Najpopularniejszym rodzajem są karty debetowe - jest ich 37,2 mln, co stanowi aż 84,5 proc. wszystkich kart. Drugie miejsce przypadło kartom kredytowym (11,3 proc.), których liczba wynosi 4,99 mln. O ile liczba kart debetowych zwiększyła się w trzecim kwartale 2022 r. o 440 tysięcy., to liczba kart kredytowych spadła o 39 tysięcy.

Debetowa czy kredytowa?

Karta debetowa to karta, która wydawana jest do twojego rachunku osobistego ROR i jest bezpośrednio z nim powiązana. Pozwala realizować transakcje bezgotówkowe, jak również wypłaty z bankomatów. Każdorazowo kwota transakcji pobierana jest z przypisanego do karty konta. Posiadając kartę debetową, nie możemy zrobić zakupów czy wypłacać z bankomatu więcej, niż mamy obecnie na koncie.

Karta kredytowa z kolei daje Ci dostęp do określonego limitu kredytowego, co w praktyce oznacza korzystanie z pieniędzy banku, które należy spłacić, jak każde inne zobowiązanie. W odróżnieniu od standardowych pożyczek, płacąc kartą kredytową masz możliwość skorzystania z nieoprocentowanego kredytu - wystarczy, że spłacisz swoje zobowiązanie w terminie spłaty karty. W praktyce może być to nawet 50 dni od daty dokonania kartą zakupów! O dokładnym terminie w jakim należy spłacić kartę dowiesz się z wyprzedzeniem - znajdziesz go na wysyłanym co miesiąc zestawieniu transakcji i operacji dokonanych kartą. Bank wskaże Ci kwotę jaką powinieneś spłacić, aby uniknąć odsetek, oraz kwotę minimalną, jaką jesteś zobowiązany spłacić w podanym terminie - w Bankach Spółdzielczych Grupy BPS to tylko 3 proc. wykorzystanego limitu lub minimum 30 zł. Decyzja czy chcesz spłacić całość zobowiązania, czy tylko kwotę minimalną, należy do Ciebie!

Pamiętaj, że zasady dotyczące korzystania z nieoprocentowanego dostępu do przyznanego limitu nie dotyczą wypłat gotówki z bankomatu. Przy takiej transakcji odsetki będą naliczane od razu, dodatkowo może też być pobrana prowizja od wypłaty, zgodnie z obowiązującą Tabelą Opłat i Prowizji.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Jak wybrać kartę?

Przy ocenie karty, zwłaszcza kredytowej, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów. To oczywiście przede wszystkim ewentualne opłaty i prowizje związane z jej wydaniem i użytkowaniem, w tym ubezpieczenie, z którego czasem warto skorzystać. W przypadku kart kredytowych należy dodatkowo zwrócić uwagę na oprocentowanie i długość okresu bezodsetkowego, czyli okres, przez który nie zapłacimy odsetek od wydanej kwoty (zwykle 50-60 dni).

To, co łączy oba rodzaje kart to możliwość dokonywania transakcji gotówkowych i bezgotówkowych oraz płatności zbliżeniowych - wystarczy zbliżyć kartę do terminala, by zainicjować płatność. Większość kart kredytowych czy debetowych umożliwia także dokonywanie szybkich płatności za zakupy poniżej 100 zł. Nie trzeba potwierdzać ich kodem PIN, wystarczy przyłożyć plastik do czytnika terminala płatniczego.

Warto również podkreślić, że jeśli chodzi o standardowe używanie kart i płacenie nimi za zakupy, nie ma różnic pomiędzy kartami wydawanymi przez Visa lub Mastercard. Obydwie organizacje natomiast oferują użytkownikom swoich kart dodatkowe usługi czy promocje.

Zwróć uwagę na usługi dodatkowe

Przy bliższym porównaniu kart wydawanych przez różne banki, okaże się, że standardowe warunki ich użytkowania, wysokość opłat czy oprocentowanie są dość podobne. Jak w tej sytuacji wybrać tę właściwą dla siebie? Istotnym wyróżnikiem mogą być w tej sytuacji dodatkowe korzyści, jakie niesie posiadanie danej karty czyli promocje i programy lojalnościowe, dzięki którym możemy oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Moneyback w Bankach Spółdzielczych Grupy BPS i Banku BPS

Przykładem ciekawej promocji jest akcja pod hasłem "Z naszym bankiem stać Cię na więcej", która wystartowała 15 lutego i potrwa do 20 czerwca br. Promocja typu money back oznacza możliwość „odzyskania" pieniędzy, które wydaliśmy robiąc zakupy i płacąc kartą. W przypadku wspomnianej akcji Banków Spółdzielczych z Grupy BPS i Banku BPS, pieniądze wracają w postaci e-voucherów na zakupy sprzętu RTV i AGD. Oczywiście, należy spełnić określone warunki promocji. Po pierwsze: założyć konto osobiste w Banku BPS lub w jednym z Banków Spółdzielczych Grupy BPS, który ma w ofercie karty Mastercard. Po drugie, do konta dobrać kartę Mastercard, debetową lub kredytową. Kolejnym krokiem jest zalogowanie się do programu Bezcenne Chwile. A potem już trzeba tylko aktywnie korzystać z karty podczas codziennych zakupów. Jeśli w ciągu miesiąca dokonasz dowolnej liczby transakcji na łączną kwotę min. 100 zł, otrzymasz automatycznie punkty, które wymienisz na e-voucher o wartości 100 zł na zakup sprzętu RTV i artykułów gospodarstwa domowego. W promocji możesz wziąć udział także przez kolejne dwa miesiące i w sumie otrzymać vouchery na 300 zł. Możesz też wybrać inne nagrody spośród dostępnych w programie Bezcenne Chwile.

Płatności mobilne

Żeby zapłacić za zakupy w sklepie czy wypłacić pieniądze z bankomatu wcale nie potrzebujesz mieć przy sobie karty do konta. Płatności mobilne są coraz bardziej dostępne, co więcej - nie ograniczają się już do płatności za pomocą telefonu. Transakcji możesz dokonać za pomocą np. zegarków czy opasek typu fitness na rękę, posiadających funkcję tzw. cyfrowego portfela. Aby skorzystać z tego typu płatności, musisz mieć jednak rachunek z kartą debetową lub kartę kredytową. Taką usługę musi też oferować Twój bank.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Metody płatności mobilnych

Przyjrzyjmy się różnym metodom mobilnym na przykładzie wspomnianych już Banków Spółdzielczych z Grupy BPS i Banku BPS. Oferują one klientom bardzo szeroki wachlarz takich płatności w oparciu o wydawane karty kredytowe i debetowe.

  • Portfele elektroniczne – Apple Pay, Google Pay

Apple Pay to system umożliwiający płatności na urządzeniach mobilnych firmy Apple: iPhone’ach, iPadach czy Apple Watchach, zaś Google Pay - na urządzeniach z Androidem. Oba systemy działają w oparciu o aplikacje mobilne. Wprowadzenie kart do elektronicznego portfela jest przy tym bardzo proste, podobnie jak korzystanie z niego w trakcie zakupów, także w sklepach internetowych. W przypadku Apple Pay wystarczy np. zrobić karcie zdjęcie, by uruchomić elektroniczny portfel (aplikacja ta nazywa się Portfel).

To bardzo prosta i bezpieczna, a jednocześnie nowoczesna, metoda płatności za zakupy w Internecie dostępna dla klientów wszystkich Banków Spółdzielczych Grupy BPS i Banku BPS, posiadających aktywną kartę Visa. Po zarejestrowaniu karty, podczas zakupów nie musisz już wpisywać danych karty takich jak jej numer, data ważności, kod CVV czy też imię i nazwisko posiadacza. Do płatności wystarczy numer Twojego telefonu komórkowego.

  • Garmin Pay i Fitbit Pay

Garmin Pay i Fitbit Pay umożliwiają szybkie i proste zakupy wyłącznie przy użyciu zegarka z oferty tych firm. Obie usługi działają z wieloma rodzajami kart kredytowych i debetowych Visa oraz Mastercard. Wystarczy dodać je do wirtualnego portfela w zegarku, aby można było nim płacić zbliżeniowo oraz korzystać z zachęt i nagród zapewnianych w związku z korzystaniem z danej karty.

  • Xiaomi Pay

Xiaomi Pay umożliwia szybkie i proste zakupy wyłącznie przy użyciu opaski lub zegarka. Na ten moment usługa działa z wieloma rodzajami kart kredytowych i debetowych Mastercard, wkrótce dołączą też tu karty Visa.

BLIK pozostaje najpopularniejszym sposobem dokonywania transakcji mobilnych. Do skorzystania z tej formy płatności wystarczy telefon oraz konto w banku, który oferuje możliwość płacenia BLIK-iem, tak jak Banki Spółdzielcze z Grupy BPS. Działanie BLIK-a oparte jest o jednorazowe, sześciocyfrowe kody generowane w aplikacji mobilnej BS Pay, dzięki którym możemy dokonać transakcji - zarówno w Internecie, jak i w sklepach stacjonarnych, a także wypłacić gotówkę z bankomatu lub dokonać przelewu na telefon.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przy wyborze karty warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty związane z jej użytkowaniem, ale także promocje i możliwości jakie daje bank w obszarze płatności mobilnych. Korzystanie z nich to przede wszystkim wygoda i szybkość. Nie musimy mieć przy sobie gotówki czy karty, a transakcji dokonamy wszędzie tam, gdzie jest łączność z siecią GSM lub Internetem. Co więcej, korzystanie z płatności mobilnych jest bezpieczniejsze niż używanie tradycyjnej karty kredytowej lub debetowej. W przypadku płatności mobilnych stosuje się tzw. tokenizację - wrażliwe dane karty w urządzeniu mobilnym są szyfrowane i zastępowane tokenem, tj. losowo wygenerowanym numerem. Dodatkowe zabezpieczenie to często użycie kodu lub biometryczna weryfikacja twarzy czy odcisku palca. BLIK bazuje z kolei na jednorazowych kodach generowanych dla danej transakcji, których nie można użyć ponownie.

Takie zabezpieczenia do minimum ograniczają ryzyko utraty środków.

Więcej o: