Kometa NEOWISE na polskim niebie. Wygląda fantastycznie i jest widoczna gołym okiem

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) okazała się wielką gratką dla miłośników nocnego nieba. Od kilku dni jest już na tyle jasna, że bez problemu można dostrzec ją gołym okiem. Do tego często "pozuje" na tle obłoków srebrzystych. Gdzie jej szukać i jak oglądać?
Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Pierwsza połowa tego roku okazała się pechowa dla miłośników komet. Pierwszy z obiektów tego typu, czyli odkryta w grudniu 2019 roku kometa C/2019 Y4 zapowiadała się wyjątkowo dobrze i miała być astronomicznym hitem maja. Niestety nie przetrwała zbliżania się do Słońca i w kwietniu rozpadła się na kawałki, co pokazał zresztą Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Na pocieszenie została kometa C/2020 F8 (SWAN), która również miała prezentować się w maju fenomenalnie. Niestety na piękne widoki mogli liczyć głównie mieszkańcy południowej półkuli. Z Polski widok był dość przeciętny - pod bardzo ciemnym niebem kometa była na granicy widoczności gołym okiem. Na otarcie łez została więc ta trzecia - C/2020 F3 (NEOWISE).

C/2020 F3  NEOWISEC/2020 F3 NEOWISE fot. Peter Komka / MTI via AP

C/2020 F3 (NEOWISE) - nareszcie kometa, która spełniła oczekiwania

Na szczęście NEOWISE nie rozczarowała. Od kilku dni zapewnia fantastyczny spektakl na niebie i to nie tylko z półkuli południowej. Widoczna jest (lub była) z większości miejsc na Ziemi. Zresztą kometę wypatrzyli nawet astronauci znajdujący się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nas najbardziej powinien interesować fakt, że kometa jest już widoczna na polskim niebie. I to właśnie teraz widać ją najlepiej.  Najjaśniejsza powinna być w dniach 8-12 lipca.

Jak obserwować C/2020 F3 NEOWISE?

Kometę NEOWISE można bez większych trudności wypatrzeć nawet gołym okiem, choć na najlepszy widok mogą liczyć posiadacze lornetek i teleskopów. Świetnie powinna wyglądać również na zdjęciach z dłuższym (kilkusekundowym) czasem naświetlania.

Niedługo po zachodzie Słońca kometa jest jeszcze bardzo nisko nad północnym horyzontem, dlatego dostrzeżenie jej może okazać się niemożliwe. Zdecydowanie lepsze warunki do obserwacji są już w drugiej części nocy, gdy kometa jest wyżej na nieboskłonie. Znika niedługo przed wschodem Słońca.

Obecnie czas na obserwacje komety NEOWISE jest wyjątkowo sprzyjający, bo od kilku dni na polskim niebie znaleźć możemy również obłoki srebrzyste. Te rzadko spotykane chmury tworzą się nad rejonami polarnymi wysoko w mezosferze, dlatego w nocy odbijają światło słoneczne. Dzięki kumulacji tych dwóch zjawisk widok jest jeszcze bardziej spektakularny.

Ależ to była noc! ALEŻ TO BYŁA NOC! Kometa C/2020 F3 NEOWISE dosłownie TONĘŁA w OCEANIE Obłoków Srebrzystych! Taki widok zdarza się może raz w życiu!

- napisał popularyzator astronomii Karol Wójcicki na profilu "Z głową w gwiazdach".

C/2020 F3 została odkryta 27 marca 2020 roku przez teleskop Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer (NEOWISE). Kometa osiągnęła peryhelium (punkt na orbicie najbliżej Słońca) 3 lipca zbliżając się na odległości nieco ponad 40 mln km od naszej gwiazdy. Obecnie oddala się od niego, a orbitę Ziemi przekroczy pod koniec lipca. Skieruje się wtedy już ku zewnętrznym częściom Układu Słonecznego.