Spór drogowy. Włochy i Niemcy przeciwko Austrii. "Systematyczna blokada"

Blokowe odprawy ciężarówek na granicy niemiecko-austriackiej i zakazy jazdy w Tyrolu - nie tylko Niemcy chcą zaskarżyć Austrię. Do podjęcia kroków prawnych szykują się także Włochy.

W sporze o ruch tranzytowy między Niemcami a Austrią Berlin zamierza podjąć kroki prawne. W wywiadzie dla "Bild am Sonntag" minister transportu Andreas Scheuer powiedział, że jego resort "przygotowuje pozew przeciwko Austrii". Dodał, że "tak samo postąpią Włosi".

"Blokada tyrolska poważnie utrudnia swobodny przepływ towarów w Europie i narusza prawo UE" - stwierdził Scheuer. Dlatego wraz ze swoim włoskim odpowiednikiem Danilo Toninellim wezwał Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych działań i powstrzymania "tej systematycznej blokady".

Skarga do Brukseli

Jak donosi "Bild am Sonntag", ministrowie transportu obu krajów zapowiedzieli złożenie skargi we wspólnym liście do Komisji Europejskiej. Chodzi przy tym o blokową obsługę ciężarówek na niemiecko-austriackim przejściu granicznym i obowiązujący w weekendy zakaz omijania korków na autostradach w Tyrolu. Kierowcom (za wyjątkiem mieszkańców i turystów odwiedzających region) zabrania się korzystania z alternatywnych dróg krajowych. Zakaz obowiązuje od 20 czerwca do połowy września.

W sobotę (29.06.2019) Komisja Europejska oświadczyła, że chce rozwiązać ten spór - o czym poinformowała najpierw grupa medialna Funke. Odpowiedzialna komisarz UE Violeta Bulc zaprosiła ministrów transportu Niemiec, Austrii i Włoch na rozmowy do Brukseli.

Kość niezgody: do 300 ciężarówek na godzinę

Niemieckie ministerstwo transportu już kilka dni temu zapowiedziało, że przygotuje pozew przeciwko Austrii. Andreas Scheuer nazwał blokową odprawę ciężarówek na tyrolskiej granicy, a także zamknięcie dróg krajowych dla ruchu tranzytowego "wysoce dyskryminującym".

Na czym polega blokowa odprawa w Tyrolu? Raz po raz - z reguły w dni, w które spodziewane jest duże natężenie ruchu drogowego - władze Tyrolu pozwalają przejeżdżać z Bawarii do Innsbrucka co najwyżej 300 ciężarówkom na godzinę. Ma to odciążyć własną autostradę i chronić mieszkańców przed spalinami i hałasem. Ciężarówki stoją jednak w kilometrowych korkach na drogach po niemieckiej stronie granicy.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle .