Wielka Brytania. Jest nowa ustawa imigracyjna. Będą ograniczenia w dostępie do rynku pracy. Brexit w tle

Izba Gmin znosi swobodę przemieszczania się pracowników. 3,5 miesiąca po brexicie brytyjski parlament stwarza fakty.

Niższa izba brytyjskiego parlamentu - Izba Gmin - przyjęła projekt ustawy o zniesieniu swobody podejmowania pracy przez europejskich pracowników. Dzięki nowemu systemowi imigracji ograniczona ma zostać liczba imigrantów o niskich kwalifikacjach. Projekt przyjęty został większością głosów konserwatywnych torysów. 351 deputowanych głosowało za, 252 przeciw projektowi.

Wielka Brytania. Brexit i zmiany na rynku pracy

Nowa ustawa przewiduje, że od stycznia 2021 pracownicy z Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii nie będą mieli już swobodnego dostępu o brytyjskiego rynku pracy.

Wielka Brytania z dniem 31 stycznia, po 47 latach członkostwa w UE, opuściła wspólnotę. Z końcem bieżącego roku kończy się faza przejściowa, w okresie której Wielka Brytania należy jeszcze do wewnętrznego rynku UE i unii celnej. Do tego czasu obowiązują zasady UE.

Zobacz wideo Oko na świat. Co zmieni się dla nas po brexicie?

Elitarna koncepcja imigracji

Projekt ustawy nie precyzuje, jakie kryteria obowiązywać będą później w odniesieniu do imigracji europejskich pracowników na Wyspy. Jednak rząd Borisa Johnsona już w lutym br. przedstawił system punktowy, według którego preferowani będą pracownicy o wyjątkowych kwalifikacjach, z dobrymi widokami na pracę oraz dobrą znajomością języka angielskiego. Minister spraw wewnętrznych Priti Pattel wyjaśniła, że nowy system imigracji będzie "bardziej nośny, sprawiedliwszy i prostszy". Będzie odgrywał "istotną rolę przy uzdrowieniu brytyjskiej gospodarki z następstw pandemii koronawirusa". .

Wielu w służbie zdrowia i na budowach

Plany brytyjskiego rządu oznaczają dla kraju największe zmiany przepisów imigracyjnych od 50 lat. Do tej pory brytyjska gospodarka w dużym stopniu zdana była na zagranicznych pracowników, szczególnie z Europy Wschodniej. Wielu z nich pracuje w branży budowlanej oraz w opiece zdrowotnej i branży pielęgnacyjnej. Właśnie na ten fakt wskazują opozycyjni laburzyści, którzy kategorycznie odrzucają plany rządu. Zaznaczają, że rząd będzie zmuszony do wprowadzenia wielu wyjątków, co czyni ten system nieprzydatnym - wyjaśniła rzeczniczka Partii Pracy ds. polityki wewnętrznej Diana Abbott. Liczne zrzeszenia, jak związek rolników i branża hotelarska, ostrzegają przed niedoborem siły roboczej.

Plany rządu Borisa Johnsona będą dodatkowym obciążeniem w trakcie rozmów z Unią Europejską o przyszłych relacjach handlowych. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreślała już, że bez swobód dla obywateli Unii Europejskiej w Zjednoczonym Królestwie niemożliwy będzie swobodny przepływ towarów, usług i kapitału.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

Więcej o:
Komentarze (55)
Wielka Brytania. Jest nowa ustawa imigracyjna. Będą ograniczenia w dostępie do rynku pracy. Brexit powodem
Zaloguj się
 • wicipinski

  Oceniono 29 razy 23

  Ciekawe, kto będzie podcierał spróchniałe, angielskie dupska. Już widzę jak angol zbiera ogórki, truskawki czy jabłka.

 • kazik966

  Oceniono 24 razy 18

  Kładzenie nacisku na znajomość j.angielskiego spowoduje napływ pracownikow , w zamian z Europy wschodniej, na z Indii i Pakistanu .Nie wiem,czy o to walczył suweren angielski głosując na brexit.

 • andrzej.duxa

  Oceniono 13 razy 11

  "wyjaśniła, że nowy system imigracji będzie "bardziej nośny, sprawiedliwszy i prostszy"

  biorac pod uwagę, że wprowadza sie szereg nowych ograniczen i szczegówłowych wymogów, można to uznac za glupawy żarcik niekompetentnych populistów

 • dymomierz

  Oceniono 7 razy 7

  Niechaj te branże zaczną godziwie płacić to i brytyjscy pracownicy się znajdą. Brytyjczyk nie podejmie pracy za miskę ryżu.

 • anty-jar

  Oceniono 9 razy 5

  z krajów post kolonialnych zwiozą tylu nierobów, ze nawet City nie wyrobi na zaiłki

 • mr.knox

  Oceniono 7 razy 3

  Polscy nieuzyteczni geniusze od kielni i miotly maja w UK przechlapane :)))
  Na odchodne podziela sie swoim jadem jacy to Brytyjczycy sa glupi wlacznie z ich premierem, do czego szczujnia Agory juz zacheca odpowiednim zdjeciem.

 • jaromar61

  Oceniono 4 razy 2

  Nie wyobrażam sobie, ile ludzi już niedługo będzie żałowało swojej decyzji. Mówię o ludziach, którzy głosowali za brexitem. Oj, będzie się działo!!...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX