"Europa Wschodnia daje moc całemu kontynentowi". Niemiecka prasa o gospodarczej potędze Polski

Wzrost gospodarczy w krajach wschodnioeuropejskich jest wyraźnie wyższy niż w tych na zachodzie. I to się nie zmieni - czytamy niemieckim periodyku biznesowym "Handelsblatt".

Przypominając ostatnie dane o ciągle rosnącej wymianie handlowej Niemiec z krajami na wschodzie Europy, głównie z Polską, "Handelsblatt" zachęca, aby spojrzeć na ten region także przez pryzmat wskaźników makroekonomicznych. Pokazują one bowiem, że Europa Wschodnia daje moc całemu kontynentowi.

Zobacz wideo Magdalena Biejat o "Recepcie dla Polski"

"Dotyczy to zwłaszcza Polski, Węgier i Rumunii. Te trzy kraje rosną w tym roku w tempie od pięciu do sześciu procent. Średnia dla strefy euro to 4,3 procent. W roku lockdownu kraje wschodnioeuropejskie straciły od 2,7 (Polska) do 5 procent. Strefa euro załamała się o prawie siedem" - czytamy w odniesieniu do wzrostu PKB.

Gazeta zwraca uwagę na zdecydowanie niższe niż w strefie euro bezrobocie w tych krajach oraz mniejszy, czasami nawet o połowę, dług publiczny w porównaniu z eurolandem. "Szczególnie zdumiewające jest to, że mocna koniunktura i odporny rynek pracy nie są efektem państwowej polityku ratunkowej" - czytamy.

Koronawirus i nowe restrykcje wpłyną na gospodarkę. Są już pierwsze obniżki prognoz PKB. Zdjęcie ilustracyjneŚwietne dane z Polski zaskoczyły ekonomistów. Prognoza dla PKB w górę

Siła Polski. Niemiecka prasa o znaczeniu naszej gospodarki w Europie

"Handelsblatt" zwraca uwagę, że podczas gdy kraje na zachodzie Europy nadal walczą ze skutkami pandemii, tym na wschodzie grozi przegrzanie, czego dowodem ma być brak rąk do pracy i wyższa inflacja.

Opisując imponujące dane ekonomiczne Polski, gazeta przytacza opinie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, wedle którego niska recesja w kryzysowym roku 2020 to efekt zdywersyfikowanej struktury gospodarczej w Polsce i hojnego publicznego wsparcia dla przedsiębiorców.

"Siła Polski bierze się jednak także z masywnego wsparcia ze strony Unii Europejskiej. Już teraz kraj ten otrzymał najwyższe miliardowe wsparcie z europejskich funduszy. Z unijnego Funduszu Odbudowy Warszawa dostanie 38 miliardów euro dotacji i 24 miliardy jako kredyty – obok nadal wysokich dopłat z funduszy rolniczych i strukturalnych z unijnego budżetu".

Handelsblatt cytuje szefa stowarzyszenia Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki Olivera Hermesa, który mówi, że "liberalna, zorientowana na rynek polityka gospodarcza oraz silna wiara w dyscyplinę budżetową oraz we wzmacnianie konkurencyjności w UE są fundamentem polskiego sukcesu".

 

Nie wszystko "na plus". Polsce zagraża demografia

Jak czytamy, to co martwi ekonomistów zajmujących się regionem, to problemy demograficzne i wynikający z nich brak rąk do pracy. Dużą niewiadomą pozostaje wciąż także ewentualna nowa fala zachorowań na koronawirusa, która może zaszkodzić głównie tym krajom, w których akcja szczepień przebiega ospale.

"Prawdopodobnie największe ryzyko w dłuższej perspektywie jest jednak inne. Jeżeli na przykład w Polsce albo na Węgrzech utrzyma się trend populizmu i prawicowego nacjonalizmu, może to zaszkodzić także dość otwartym jak dotąd gospodarkom tych krajów" - czytamy we wtorkowym (29.06.2021) wydaniu dziennika "Handelsblatt".

Zielona wyspa 2Zielona wyspa 2. "Jak patrzę na dane z Polski, to mnie wbija w fotel"

Więcej o: