Władimir Putin wzywa Niemcy do współpracy z Rosją

W depeszy z okazji Dnia Jedności Niemiec rosyjski prezydent pisze o konieczności konstruktywnej współpracy obu krajów.

Mimo napięć w relacjach politycznych między Berlinem a Moskwą prezydent Rosji Władimir Putin wzywa Niemcy do dwustronnej współpracy. W depeszy do prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera i kanclerz Angeli Merkel, wysłanej z okazji przypadającego w tę niedzielę Dnia Jedności Niemiec, Putin pisze, że rozwój konstruktywnej współpracy najlepiej przysłuży się niemieckiemu jak i rosyjskiemu społeczeństwu.

Treść depeszy została opublikowana przez Kreml. Władimir Putin wzywa w niej dalej do wspólnych wysiłków przy rozwiązywaniu problemów na arenie międzynarodowej.

Zobacz wideo Aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego o szczycie COP26

Napięte relacje

Jak zauważa agencja DPA, stosunki między Rosją a Niemcami są bardzo napięte z powodu całego szeregu konfliktów. Do najważniejszych należą próba otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, czy sprawa zabójstwa w Berlinie obywatela Gruzji o co podejrzewa się rosyjskie służby specjalne. Rosja odpiera zarzuty, podobnie jak w sprawie domniemanych rosyjskich ataków hakerskich na niemiecki parlament w 2015 roku.

Już po wrześniowych wyborach parlamentarnych Kreml dawał do zrozumienia, że liczy na dobre relacje z przyszłym rządem w Berlinie. W poprzednich latach Władimir Putin także składał Niemcom życzenia z okazji Dnia Jedności. W najnowszej depeszy, pisze, że zjednoczenie kraju w 1990 roku to bardzo ważne historyczne wydarzenie, będące symbolem końca zimnej wojny i rozpoczęcia nowego etapu w stosunkach między Niemcami i Rosją.

Kaczyński, Ziobro i TerleckiNiemiecka prasa: Polexit byłby większą katastrofą niż brexit

Niemiecki ambasador w Moskwie Geza Andreas von Geyr powiedział, że dialog między obu krajami leży w obustronnym interesie i jest dla Niemiec „musem". Przyznał, że w niektórych dziedzinach wykopano głębokie rowy, ale, jak ocenił, społeczeństwa obu krajów nie są do siebie zwrócone plecami.

Tymczasem polityk niemieckiej partii Zielonych Omid Nouripour, która najpewniej będzie współtworzyć przyszły niemiecki rząd, wezwał socjaldemokratyczną SPD do korekty swojej dotychczasowej polityki wobec Rosji. SPD uchodzi za ugrupowanie wykazujące dużą gotowość do dialogu z Moskwą.

„Będziemy musieli bardzo mocno spierać się z socjaldemokratami w sprawie właściwego kursu wobec Rosji" – powiedział Nouripour w rozmowie z gazetą „Rheinische Post".

Jak dodał, trzeba będzie rozmawiać także o sprawie gazociągu Nord Stream 2. Partia Zielonych jest zdecydowanie przeciwna uruchomieniu tej instalacji.

(DPA/szym)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: