Niemcy. Olej napędowy jeszcze nigdy nie był tak drogi

W Niemczech padł historyczny rekord jeśli chodzi o cenę oleju napędowego - 1,555 euro za litr. Cena benzyny 95 również jest najwyższa od lat.

Więcej ważnych i ciekawych informacji z gospodarki na stronie Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Czy jesteśmy skazani na droższą energię?

Jak podaje stowarzyszenie niemieckich kierowców ADAC, w niedzielę 17 października padł rekord jeśli chodzi o cenę oleju napędowego. Dotychczas najwyższą cenę tego paliwa odnotowano pod koniec sierpnia 2012 roku - wtedy kosztowała 1,554 euro.

Zdjęcie ilustracyjneAndrzej Duda: Benzyna za 6 zł. Może czas przesiąść się na psie zaprzęgi?

Niemcy i ceny paliw. Olej rekordowo drogi, benzyna też blisko rekordu

Również ceny benzyny 95 są wyjątkowo wysokie. 17 października przeciętnie kosztowała ona w Niemczech dokładnie 1,667 euro za litr. Do rekordu z początku sierpnia 2012 roku brakuje jej więc zaledwie 4,2 centów.

Skąd tak wysokie ceny na stacjach? Eksperci wskazują przede wszystkim na to, że gospodarka się silnie odbija po koronawirusie - więc zapotrzebowanie na paliwo dramatycznie rośnie.

Olej napędowy jest natomiast wyjątkowo drogi, bo ze względu na coraz niższe temperatury rośnie zapotrzebowanie na olej opałowy. Kolejną przyczyną jest ciągle wysoki kurs dolara - a to właśnie w tej walucie zwykle rozlicza się ropę. W mniejszym stopniu natomiast zdaniem ekspertów na podwyżki miał wpływ rosnący podatek węglowy.

Collin Powell. Zdjęcie z lutego 2003 r. Sekretarz stanu pokazuje rzekome domowy na broń maskowego rażenia w Iraku.Colin Powell - od Wietnamu do pierwszego czarnoskórego sekretarza stanu

ADAC ostrzega

Jeden z szefów ADAC, Gerhard Hillebrand, uważa, że rosnące ceny paliw powinny być przestrogą dla partii, które mają stworzyć nowy rząd w Niemczech. - Zakładam, że w związku z rosnącymi cenami, jeszcze szybszy wzrost podatków i emisji CO2 nie wchodzi teraz w grę - powiedział.

Politycy, myśląc o nowych regulacjach, muszą mieć na uwadze ludzi, którzy nie mają alternatywy dla poruszania się tradycyjnie napędzanym samochodem - powiedział Hillebrand.

Nie tylko paliwa są obecnie wyjątkowo drogie. Cała Europa ma też problem z cenami gazu, które na początku października były nawet dziesięciokrotnie wyższe niż średnie stawki w 2020 roku.

 (DPA, AFP/mat)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: