Niemcy. Kara dla Deutsche Bank. Chodzi o stopy procentowe

Niemiecki urząd nadzoru finansowego Bafin nałożył karę na Deutsche Bank za niedociągnięcia w sposobie obliczania kluczowych stóp procentowych.
Zobacz wideo Czy pensje dogonią inflację? [Q&A Gazeta.pl]

Największy niemiecki bank będzie musiał zapłacić 8,66 mln euro kary. Jak uzasadnił w środę (29.12.2021) niemiecki urząd nadzoru finansowego Bafin, instytucja jako dostawca danych do obliczania stopy Euribor, "czasami nie posiadała skutecznych systemów prewencyjnych, kontroli i strategii".

Więcej wiadomości z gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl. 

Stopa procentowa Euribor (Euro Interbank Offer Rate), podobnie jak Libor, jest wykorzystywana jako podstawa transakcji bankowych wartych biliony - od kredytów budowlanych po skomplikowane instrumenty pochodne.

Brakowało kontroli

Kilka lat temu wyszło na jaw, że pracownicy kilku wielkich banków na świecie, w tym Deutsche Banku, przez lata oszukiwali przy obliczaniu tych referencyjnych stóp procentowych, by osiągać wyższe zyski.

Od początku 2018 roku przepisy wymagają od banków, które dostarczają dane do obliczania Euribor, aby upewniły się, że nie dochodzi do manipulacji, a dane są przekazywane w sposób rzetelny.

Według nadzoru bankowego warunki te nie były spełnione w Deutsche Banku w różnych momentach w okresie objętym kontrolą w 2019 i 2020 roku.

Deutsche Bank przyjął karę, powiedział rzecznik banku we Frankfurcie, ale dodał, że „nie ma żadnych przesłanek, że fakty, o których mowa, doprowadziły do błędnego raportu dla administratora wartości referencyjnej".

(DPA/brom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: