W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Żołnierze uderzyli zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Ukraińska armia stawia twardy opór, ale sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy relację na żywo.
Przeszło milion ludzi uciekło z Ukrainy do sąsiednich krajów. "Choć sytuacja jest bardzo płynna i niepewna, gospodarcze skutki wojny już są bardzo poważne, a mogą być jeszcze groźniejsze" - napisali autorzy oświadczenia.
Gwałtowny wzrost cen będzie odczuwalny globalnie, a największy wpływ będzie miał na niezamożne gospodarstwa domowe, dla których koszty jedzenia i paliwa stanowią dużą część budżetu domowego. Im dłużej wojna będzie trwała, tym ekonomiczne straty będą bardziej bolesne dla nas wszystkich. Sankcje nałożone na Rosję będą oddziaływały na globalną ekonomię i rynki finansowe, przyniosą znaczące efekty uboczne dla innych gospodarek - analizują specjaliści.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował też, że jego Rada zajmie się w najbliższych dniach wnioskiem Ukrainy o miliard 400 milionów dolarów pilnego wsparcia. Rozmawia też o pomocy finansowej z władzami Mołdawii.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą. Przekazał, że jest wdzięczny za pilną pomoc, której MFW już udzielił Ukrainie. "Międzynarodowy Fundusz Walutowy musi przejąć inicjatywę w finansowaniu odbudowy Ukrainy po zakończeniu rosyjskiej agresji" - napisał ukraiński przywódca na Twitterze.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy to międzynarodowa organizacja działająca w ramach ONZ, która zajmuje się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Powołana do życia została w 1945 roku, kiedy po II wojnie światowej konieczne okazało się m.in. przeciwdziałanie perturbacji na międzynarodowym rynku walutowym. Polska jest jednym z członków-założycieli organizacji.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma za zadanie nadzorować kraje członkowskie na polu stosowanych przez nie ograniczeń walutowych i przestrzegania reguł kursowych. Poza tym zadłużonym krajom członkowskim udziela pomocy finansowej pod warunkiem, że te dokonają reform ekonomicznych potrzebnych do ustabilizowania sytuacji. Poza tym udziela rad i prowadzi konsultacji w zakresie swoich statutowych działań.
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule: