Niemcy. Szefowa komisji obrony: Musimy natychmiast wnieść swój wkład w sukces Ukrainy

Przewodnicząca parlamentarnej komisji obrony wzywa do dostarczenia większej ilości broni Ukrainie. - Nie jest to czas rozterek i wahań - powiedziała. Wcześniej burmistrz Kijowa poprosił rząd Niemiec o czołgi Leopard.
Zobacz wideo "Król Karol, śmierć i pogrzeb Elżbiety II, a potem długo nic". Weekendowy przegląd prasy prosto z Londynu Wybierz serwis

Marie-Agnes Strack-Zimmermann w rozmowie z agencją DPA powiedziała, że Niemcy muszą natychmiast wnieść swój wkład w sukces Ukrainy i dostarczyć jej pojazdy chronione, bojowy wóz piechoty Marder oraz czołg Leopard 2. Polityczka FDP wezwała jednocześnie do tego, by nie tracić czasu. - A już z pewnością nie jest to czas rozterek i wahań - dodała.

Jak oceniła, sukcesy militarne ukraińskiej armii i pierwsze odzyskane terytoria na wschodzie kraju pokazują, jak wielka jest wola walki Ukrainy i jak bezwarunkowa jest chęć odbicia zaatakowanych terenów - w połączeniu z dostawą ciężkiej broni i sprzętu wojskowego jej sojuszników. Podkreśliła, że dlatego też "kluczowe znaczenie strategiczne ma to, że Zachód teraz i natychmiast dostarcza Ukrainie dodatkowy sprzęt wojskowy oraz broń ciężką".

Głos z partii Zielonych

Głos Strack-Zimmermann nie jest odosobniony. W podobnym tonie wypowiedziała się polityczka Zielonych Agnieszka Brugger. Ekspertka ds. obrony uważa, że szczególnie w obszarach obrony powietrznej, transportu, artylerii i wyposażenia ochronnego Niemcy powinny zrobić wszystko, co w ich mocy. - Wszystkie opcje muszą jeszcze raz zostać sprawdzone (...), ponieważ to decydujące miesiące dla ludzi w Ukrainie i dla porządku na naszym kontynencie - stwierdziła w rozmowie z grupą medialną Funke.

Agnieszka Brugger uznała również, że obecne sukcesy ukraińskiej armii pokazują, że nowoczesna broń umożliwia wyzwolenie okupowanych terytoriów. - Właśnie dlatego, że międzynarodowe wsparcie czyni decydującą różnicę, powinniśmy nadal dostarczać kompleksowo [sprzęt - przyp. DW], wyczerpać wszystkie możliwości i zrobić jeszcze więcej - podkreśliła.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Kliczko: Dostarczcie, co możecie

Mer Kijowa Witalij Kliczko zwrócił się do niemieckiego rządu z prośbą o dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard. - Aby lepiej chronić i wyposażyć naszych żołnierzy Ukraina pilnie potrzebuje teraz więcej dostaw broni - powiedział dziennikowi "Bilda". Wyjaśnił, że jeśli chodzi o dostawy z Niemiec, to decydujące są czołgi Leopard, "by kontrofensywa mogła być kontynuowana".

Witalij Kliczko zwrócił się bezpośrednio do rządu RFN. - Dostarczcie, co możecie, aby szybko wypędzić rosyjskich żołnierzy z naszego kraju - powiedział. Uznał, że sukces ukraińskich wojsk głównie na wschodzie kraju możliwy był również dzięki wsparciu Zachodu. - Cały świat może zobaczyć, że nadszedł czas: odzyskujemy nasz kraj! To, czego doświadczamy teraz, jest pierwszym wielkim wojskowym sukcesem, również z pomocą zachodniej broni - zaznaczył.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: