Niemcy. Kościoły stracą 40 tysięcy nieruchomości. Prasa pisze o przyczynach

Kościoły protestancki i katolicki w Niemczech w ciągu najbliższych 40 lat będą zmuszone zrezygnować z około jednej trzeciej należących do nich nieruchomości.

Jak poinformował we wtorek (02.05.2023) dziennik "Hannoversche Allgemeine Zeitung", dwa największe Kościoły w Niemczech do roku 2060 utracą około 40 tysięcy nieruchomości. Będą nimi przede wszystkim budynki parafialne, ale w stale rosnącym stopniu także budynki kościelne. Są zagrożone rozbiórką, jeśli w ramach przepisów o ochronie zabytków nie uda się znaleźć dla nich nowego zastosowania.

Zobacz wideo Rynek nieruchomości? "Jestem po to, żeby ten rynek uporządkować"

Zmiana przeznaczenia

Pisząc o tym "Hannoversche Allgemeine Zeitung" powołuje się na systematyczny spadek liczby wiernych w Niemczech, o którym wspomina się we wspólnym raporcie Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego i katolickiego Związku Diecezji Niemieckich. Jego autorami są ewangelicki wyższy krajowy radca kościelny Adalbert Schmidt z Hanoweru i katolicki radca prawny arcybiskupstwa Hamburga Karl Schmiemann. Schmidt jest jednocześnie przewodniczącym Komisji Prawa Budowlanego i Nieruchomości Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego, a Schmiemann przewodniczącym Komisji Prawnej Związku Diecezji Niemieckich.

Głównym problemem związanym z pozbywaniem się budowli kościelnych są w Niemczech obowiązujące przepisy o ochronie zabytków. Z około 42 tysięcy 500 budowli sakralnych, należących do Kościoła ewangelickiego i katolickiego w całych Niemczech, jak podają Schmidt i Schmiemann, około 80 procent podlega ochronie prawnej jako obiekty zabytkowe.

Od lat 90. ubiegłego wieku, według szacunków obu ekspertów, pozbyto się 1200 budynków kościelnych, z których 278 zostało zburzonych. Ich liczba powinna znacznie wzrosnąć, o ile przepisy o ochronie zabytków nie utrudnią wykorzystania ich na inne cele, na przykład jako budynki mieszkalne czy placówki kulturalne.

Możliwość kompromisu

Raport obu ekspertów kościelnych wskazuje jednak na możliwość zawarcia kompromisu w tej sprawie ze strony instytucji i urzędników odpowiedzialnych za ochronę zabytków, landowe urzędy ochrony zabytków są bardzo zainteresowane podjęciem współpracy w tym zakresie, jak oświadczyła Christina Krafczyk, przewodnicząca Krajowego Urzędu Ochrony Zabytków w Dolnej Saksonii w wywiadzie dla "Hannoversche Allgemeine Zeitung".

Jej zdaniem należy zachować jako dziedzictwo kultury możliwie jak najwięcej wartościowych pod względem architektonicznym i innym budowli kościelnych. W pojedynczych przypadkach warto, jak powiedziała, opracować koncepcję ich dalszego wykorzystania w innym celu, z zachowaniem jak najwięcej ich substancji materialnej.

(EPD/jak)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: