Niemcy dręczą pracowników sezonowych. Dumping płacowy i mieszkanie w zapleśniałych barakach

Pracownicy sezonowi przy zbiorach szparagów w Niemczech często pracują w fatalnych warunkach - alarmuje organizacja humanitarna Oxfam.

Jak poinformowała rzeczniczka organizacji pozarządowej Oxfam, pracownikom sezonowym obniża się systematycznie płace i wielu ma do czynienia z mało przejrzystą kombinacją wynagrodzenia za przepracowane godziny oraz pracy na akord. Wielu informuje także o trudnych czy wręcz niemożliwych do osiągnięcia normach wydajności.

Zobacz wideo Jaki jest wpływ migrantów na rynek pracy?

Praca w Niemczech. "Dumping płacowy i presja wydajności nie mogą być modelem biznesowym"

Zdaniem Benjamina Luiga z inicjatywy Faire Landwirtarbeit, która brała udział w badaniu, "nie są to wcale pojedyncze przypadki". Pracownicy sezonowi regularnie skarżą się na błędne informacje dotyczące zapisu czasu pracy, co oznacza, że muszą pracować więcej, ale nie otrzymują za to odpowiedniego wynagrodzenia. Dumping płacowy i ogromna presja wydajności nie mogą być modelem biznesowym - wskazał Luig.

Co więcej, według rzeczniczki Oxfam, problemem są także wysokie potrącenia z wynagrodzenia z powodu zawyżonych czynszów za lokum. Za barak bez pomieszczenia kuchennego jedno z gospodarstw żąda aż 40 euro za metr kwadratowy - informuje Oxfam.

- Tymczasem średni czynsz bez opłat dodatkowych w centrum Monachium wynosi 23 euro za metr kwadratowy - wyjaśnia Steffen Vogel, referent Oxfam ds. globalnych łańcuchów dostaw i praw człowieka w sektorze rolniczym.

W swoim raporcie Oxfam określiło warunki pracy w jednym z gospodarstw w Brandenburgii jako skandaliczne. Kwatery przypominały baraki, a w pokojach była pleśń.

Oxfam: Winne są również supermarkety 

Odpowiedzialność za niedopuszczalne warunki pracy Oxfam przypisuje również niemieckim supermarketom, które za szparagi płacą zbyt niskie ceny. - Tę presję na ceny producenci szparagów przenoszą na pracowników sezonowych - wskazuje Steffen Vogel. Dlatego Oxfam domaga się zakazu sprzedaży poniżej kosztów produkcji.

Jak podaje rozgłośnia RBB, ministerstwo pracy Niemiec sprawdza obecnie, czy do takich nadużyć dochodzi systematycznie i w razie potrzeby przewiduje zaostrzenie przepisów prawnych.

Podstawą raportu pozarządowej organizacji Oxfam są jej własne badania oraz raport instytutu PECO, dla którego przeprowadzono wywiady z pracownikami sezonowymi czterech gospodarstw rolnych.

(DPA/jar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: