40 tys. butelek po mleku wykorzystane do budowy drogi w Afryce

Plastikowe butelki są jednym z najbardziej powszechnych odpadów. Okazuje się jednak, że można je z powodzeniem wykorzystać do budowy dróg.
Zobacz wideo

Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko.

Firma budowlana z Afryki postanowiła sprawdzić, czy plastikowe butelki po mleku można wykorzystać jako komponent do produkcji dróg. Okazało się, że przerobione na granulat odpady z powodzeniem można zmieszać z asfaltem.

Co prawda tworzywo stanowi zaledwie sześć procent ogólnej masy materiału wykorzystanego do budowy drogi, ale jednak asfalt zyskuje dzięki nowemu składnikowi - wyjaśnia CNN.

40 tys. butelek wykorzystane do budowy drogi

Testowy odcinek, przy budowie którego wykorzystano 40 tys. butelek, ma 400 metrów. Jeśli nawierzchnia przejdzie pomyślnie testy, możliwe, że wykorzystanie plastikowych odpadów stanie się bardziej powszechne.

Eksperci podkreślają, że tworzenie granulatu wykorzystywanego w budowie dróg nie jest procesem szkodliwym dla środowiska w stopniu większym, niż tradycyjnych metodach recyclingu.

Czytaj też: Greta Thunberg miała problem z pokonaniem Atlantyku. Hiszpania deklaruje pomoc finansową

Problem z wykorzystaniem plastikowych butelek w budowie dróg tkwi gdzie indziej. Do tej pory nie udało się bowiem wykluczyć, że plastik "uwięziony" w asfalcie na skutek czynników atmosferycznych i mechanicznych, nie będzie się jednak uwalniał do atmosfery i środowiska. 

Więcej o: