Niemcy. Minister gospodarki wydał zgodę na włączenie nowej elektrowni węglowej

Peter Altmeier, szef niemieckiego resortu gospodarki, wydał pozwolenie na uruchomienie Datteln 4 - nowej elektrowni węglowej w Niemczech. Jednostka opalana węglem kamiennym ma rozpocząć pracę latem 2020 r. Decyzja wydaje się kłócić z niemiecką polityką odejścia od węgla do 2038 r.

Elektrownia Datteln 4 należąca do koncernu Uniper jest opalana węglem kamiennym i ma moc 1,1 GW. Jest to nowoczesna, a przez to dość niskoemisyjna jak na elektrownię węglową jednostka, której budowa kosztowała 1,5 mld euro. Jak donosi niemiecki serwis Montel News, decyzją Petera Altmeiera ma być włączona latem 2020 r. do sieci węglowej. Wydaje się to dość nietypowym posunięciem Niemiec, mając na uwadze rządowy plan odejścia od węgla do 2038 r., uzgodniony w drugim półroczu 2018 r. Warto podkreślić też to, że zarząd koncernu Uniper miał zaproponować przy okazji włączenia Datteln 4 zamknięcie starszej generacji elektrowni węglowych, którymi zarządza. Miałoby to ograniczyć emisję dwutlenku węgla wynikającą z włączenia nowej jednostki.

>>> Polski węgiel zalega na zwałach, a Polska importuje surowiec z Rosji. Bartoszewski: Nie powinniśmy kupować węgla z Donbasu

Jest decyzja o wyłączeniu elektrowni węglowych

Jeśli włączenie nowej jednostki, przy jednoczesnym wyłączeniu starszych elektrowni nie zwiększy - a być może wręcz zmniejszy - emisję CO2, Niemcy pozostaną konsekwentne w dotychczasowych zapatrywaniach na przyszłość energetyki. Jak donosi Deutsche Welle, rząd w Berlinie i rządy krajów związkowych, w których wydobywany jest węgiel brunatny porozumiały się w kwestiach energetycznych i wyłączenia elektrowni węglowych. Ustalono harmonogram stopniowego wyłączenia wszystkich jednostek napędzanych węglem. Ustalenia dotyczą czterech landów: Nadrenii Północnej-Westfalii, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Brandenburgii. Zapowiedziano, że projekt ustawy będzie gotowy jeszcze w styczniu 2020 r.

W kolejnych krokach rząd federalny chce uwzględnić zaaprobowany plan w umowach z operatorami elektrowni i kopalni odkrywkowych. Całkowite zakończenie szkodliwej dla środowiska produkcji energii elektrycznej z użyciem węgla kamiennego i brunatnego ma nastąpić planowo w 2038 r. Do tego momentu rząd Angeli Merkel zobowiązał się do wspierania do krajów związkowych i regionów dotkniętych rezygnacją z węgla łączną kwotą 40 mld euro.

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o:
Komentarze (69)
Niemcy. Minister gospodarki wydał zgodę na włączenie nowej elektrowni węglowej
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 20 razy 8

  Zamykanie atomu i uruchamianie węgla... jak ma się to do emisji CO2?

 • moki1

  Oceniono 9 razy 7

  Niemiecka polityka jest inna dla Polski a inna dla Niemiec.
  Tak w sprawie węgla jak i sądów.
  Nie ma w tym nic dziwnego. Każdy tak robi, dobrze dla siebie a dla innych też żeby było dobrze dla siebie.

 • beton44

  Oceniono 19 razy 7

  Hej - jak teraz wesoła gromadka Adama Ozjaszowicza będzie to tłumaczyć - niezły szpagat będą musieli zrobić a potem stanąć na rękach - że w Polsce węgiel zły a w Niemczech węgiel dobry :-)

 • snietymikolaj

  Oceniono 11 razy 5

  Czy wobec tego Greta wraca do szkoły ?

 • piotr1271

  Oceniono 10 razy 4

  Uwielbiam hipokryzje Niemców. U siebie zamykają elektrownie konwencjonalne (a jednocześnie otwierają nowe. Wiadomo reguła „dojrzałej demokracji”) i tego samego oczekują od sąsiadów (bez prawa do otwierania nowych dla młodych demokracji), a coraz większa ilość produkcji swoich produktów przenoszą do Chin, które w głębokiej d maja emisje CO2 i w ogóle ochronę środowiska. Globalnie dla przyrody światowej byłoby lepiej gdyby ta produkcja została w Niemczech. No ale czego jak czego ale logiki od lewaków wymagać nie można.

 • mam_gdzies_wasze_bany

  Oceniono 24 razy 4

  Ekoszwindel kręci się na całego. Lemingi znów wygłupione.

 • solo444

  Oceniono 12 razy 4

  GroKo nie bedzie rzadzic wiecznie...
  Blok nowoczesny, nie po to sie stawia, zeby za kilkanascie lat zamykac.
  Wiatraki, wiatrakami ale prad potrzebny na okraglo. Neutralnosc klimatyczna zaklada nie tylko odejscie od wegla i atomu, ale tez od ropy i gazu. Ale z gazem to w dluzszej perspektywie. Elektromobilnosc, takze w transporcie, ogrzewanie, przemysl? Pojecia nie mam skad Bundesrepublik tyle pradu natrzaska.
  Bedzie eko, na ruskim weglu i gazie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX