Niemcy. Minister gospodarki wydał zgodę na włączenie nowej elektrowni węglowej

Peter Altmeier, szef niemieckiego resortu gospodarki, wydał pozwolenie na uruchomienie Datteln 4 - nowej elektrowni węglowej w Niemczech. Jednostka opalana węglem kamiennym ma rozpocząć pracę latem 2020 r. Decyzja wydaje się kłócić z niemiecką polityką odejścia od węgla do 2038 r.

Elektrownia Datteln 4 należąca do koncernu Uniper jest opalana węglem kamiennym i ma moc 1,1 GW. Jest to nowoczesna, a przez to dość niskoemisyjna jak na elektrownię węglową jednostka, której budowa kosztowała 1,5 mld euro. Jak donosi niemiecki serwis Montel News, decyzją Petera Altmeiera ma być włączona latem 2020 r. do sieci węglowej. Wydaje się to dość nietypowym posunięciem Niemiec, mając na uwadze rządowy plan odejścia od węgla do 2038 r., uzgodniony w drugim półroczu 2018 r. Warto podkreślić też to, że zarząd koncernu Uniper miał zaproponować przy okazji włączenia Datteln 4 zamknięcie starszej generacji elektrowni węglowych, którymi zarządza. Miałoby to ograniczyć emisję dwutlenku węgla wynikającą z włączenia nowej jednostki.

>>> Polski węgiel zalega na zwałach, a Polska importuje surowiec z Rosji. Bartoszewski: Nie powinniśmy kupować węgla z Donbasu

Zobacz wideo

Jest decyzja o wyłączeniu elektrowni węglowych

Jeśli włączenie nowej jednostki, przy jednoczesnym wyłączeniu starszych elektrowni nie zwiększy - a być może wręcz zmniejszy - emisję CO2, Niemcy pozostaną konsekwentne w dotychczasowych zapatrywaniach na przyszłość energetyki. Jak donosi Deutsche Welle, rząd w Berlinie i rządy krajów związkowych, w których wydobywany jest węgiel brunatny porozumiały się w kwestiach energetycznych i wyłączenia elektrowni węglowych. Ustalono harmonogram stopniowego wyłączenia wszystkich jednostek napędzanych węglem. Ustalenia dotyczą czterech landów: Nadrenii Północnej-Westfalii, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Brandenburgii. Zapowiedziano, że projekt ustawy będzie gotowy jeszcze w styczniu 2020 r.

W kolejnych krokach rząd federalny chce uwzględnić zaaprobowany plan w umowach z operatorami elektrowni i kopalni odkrywkowych. Całkowite zakończenie szkodliwej dla środowiska produkcji energii elektrycznej z użyciem węgla kamiennego i brunatnego ma nastąpić planowo w 2038 r. Do tego momentu rząd Angeli Merkel zobowiązał się do wspierania do krajów związkowych i regionów dotkniętych rezygnacją z węgla łączną kwotą 40 mld euro.

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o: