Łódź. Płyty meblowe, foliówki, buty i kable - tym mieszkańcy palą w piecach [ZDJĘCIA]

Strażnicy miejscy z EkoPatrolu w Łodzi udostępnili zdjęcia z ostatnich kontroli pieców. Jak się okazało, mieszkańcy miasta jako materiał opałowy wykorzystują między innymi ramy okienne, płyty meblowe, buty, kable czy foliówki.
Zobacz wideo

Na Facebooku EKO Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi pojawiły się zdjęcia z ostatniej interwencji. Funkcjonariusze kontrolując piece odkryli, czym mieszkańcy palą w swoich piecach. W niektórych domach za materiał opałowy nadal służą plastikowe butelki, torebki foliowe, metalowe części, ramy okienne i inne przedmioty, które nie nadają się do spalania w domach.

Strażnicy Miejscy pokazali, czym palą w piecach mieszkańcy Łodzi - na czele nadal butelki i foliówki

Od 1 listopada 2018 roku strażnicy miejscy mają uprawnienia by karać mandatami za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej. Strażnicy mają prawo przeprowadzić kontrolę w godzinach od 6 do 22, jednak jeśli w danym budynku prowadzona jest działalność gospodarcza, wtedy kontrola może być zlecona o dowolnej godzinie. W zeszłym roku "Rzeczpospolita" informowała o rosnącej liczbie kar za palenie w piecach odpadami lub nieprzeznaczonymi do tego materiałami. Jedną z wyższych kar wymierzył Sąd Rejonowy w Lesznie, który nałożył na właściciela domu grzywnę w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Jak czytamy na portalu ekologia.pl palenie odpadów w domowych warunkach powoduje wydzielanie do atmosfery mnóstwa zanieczyszczeń. Nieodpowiedni materiał opałowy po spaleniu emituje niebezpieczne dla zdrowia związki: tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siatki, kadm, chlorowodór, cyjanowodór czy metale ciężkie. Spalanie wykładzin, butelek, torebek foliowych czy kabli powoduje powstanie chlorowodoru, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny. Dodatkowo spalanie odpadów z tworzyw sztucznych powoduje emitowanie do atmosfery rakotwórczych dioksyn.

Palenie odpadów w piecach jest jedną z przyczyn zwiększonej częstotliwości pojawienia się smogu w okresie jesienno-zimowym Polsce. W ostatnim czasie normy jakości powietrza w Polsce osiągnęły rekordowe wyniki. Na przykład w Raciborzu jakość powietrza była o 1012 procent wyższa, niż zakładają normy. W Kuźni Raciborskiej normy były przekroczone o 980 procent, a w Katowicach i Gliwicach o blisko 700 procent. 

Więcej o:
Komentarze (47)
Łódź. Płyty meblowe, foliówki, buty i kable - tym mieszkańcy palą w piecach [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • the_xy

  Oceniono 23 razy 17

  "W ostatnim czasie normy jakości powietrza w Polsce osiągnęły rekordowe wyniki."
  Nie, normy są stałe. Wyniki pomiarów jakości powietrza sięgają rekordów.

 • synanki

  Oceniono 12 razy 10

  tak czy siak, jeśli ludzie nie spalą tego goovna w piecach to spłonie ono na wysypiskach podpalonych przez Janusza biznesu.

 • przedstawiciel_gorszego_sortu

  Oceniono 17 razy 9

  W Polsce śmieci segreguje się na te, które można spalić w dzień i te, które można spalić w nocy.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 18 razy 8

  nie po to WYWALCZYLIM wolnosc OJCZIZNY spod okupacji kraju przez PeO, zeby teraz polski PATRYOTA PRZECIFKO przestac palic plastykiem i smieciami, powiedzial furman Otto z Tworkowa

 • hipo krater

  Oceniono 14 razy 6

  Nie ma piniendzy na edukację społeczeństwa, bo :
  1. Ekologia jest tak samo zakazana jak Pedologia.
  2. Niech zdychają,będzie wincy piniendzy w Zus
  3. Piniendzy są potrzebne na umacnianie władzy Kaczelnika i nie będziemy ich marnowałnowali takie pisdoły.
  Ku chwale Kaczogrodu.

 • darmen987

  Oceniono 10 razy 6

  Tak to wygląda w całym kraju. Po 22-giej straż miejska, ani wiejska już nie działa i hulaj dusza.
  Za kilka lat dostaną raka i wtedy będzie, jakie to niesprawiedliwe.

 • guru133

  Oceniono 5 razy 5

  Oczywiście trolle kurdupla Kaczyńskiego naśmiewają się z zaistniałej sytuacji. Hołota jak ich mocodawca.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 13 razy 5

  POLSKI PATRIOTA, jak doradzil mu wybitny znawca ekologizmu i prof . dr nadzwyczyjny od "ciepania gnoju" Jendraszewski, "czyni sobie Ziemie poddana", swierdzil furman Otto z Tworkowa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX