Łódź. Płyty meblowe, foliówki, buty i kable - tym mieszkańcy palą w piecach [ZDJĘCIA]

Strażnicy miejscy z EkoPatrolu w Łodzi udostępnili zdjęcia z ostatnich kontroli pieców. Jak się okazało, mieszkańcy miasta jako materiał opałowy wykorzystują między innymi ramy okienne, płyty meblowe, buty, kable czy foliówki.
Zobacz wideo

Na Facebooku EKO Patrolu Straży Miejskiej w Łodzi pojawiły się zdjęcia z ostatniej interwencji. Funkcjonariusze kontrolując piece odkryli, czym mieszkańcy palą w swoich piecach. W niektórych domach za materiał opałowy nadal służą plastikowe butelki, torebki foliowe, metalowe części, ramy okienne i inne przedmioty, które nie nadają się do spalania w domach.

Strażnicy Miejscy pokazali, czym palą w piecach mieszkańcy Łodzi - na czele nadal butelki i foliówki

Od 1 listopada 2018 roku strażnicy miejscy mają uprawnienia by karać mandatami za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej. Strażnicy mają prawo przeprowadzić kontrolę w godzinach od 6 do 22, jednak jeśli w danym budynku prowadzona jest działalność gospodarcza, wtedy kontrola może być zlecona o dowolnej godzinie. W zeszłym roku "Rzeczpospolita" informowała o rosnącej liczbie kar za palenie w piecach odpadami lub nieprzeznaczonymi do tego materiałami. Jedną z wyższych kar wymierzył Sąd Rejonowy w Lesznie, który nałożył na właściciela domu grzywnę w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Jak czytamy na portalu ekologia.pl palenie odpadów w domowych warunkach powoduje wydzielanie do atmosfery mnóstwa zanieczyszczeń. Nieodpowiedni materiał opałowy po spaleniu emituje niebezpieczne dla zdrowia związki: tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siatki, kadm, chlorowodór, cyjanowodór czy metale ciężkie. Spalanie wykładzin, butelek, torebek foliowych czy kabli powoduje powstanie chlorowodoru, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny. Dodatkowo spalanie odpadów z tworzyw sztucznych powoduje emitowanie do atmosfery rakotwórczych dioksyn.

Palenie odpadów w piecach jest jedną z przyczyn zwiększonej częstotliwości pojawienia się smogu w okresie jesienno-zimowym Polsce. W ostatnim czasie normy jakości powietrza w Polsce osiągnęły rekordowe wyniki. Na przykład w Raciborzu jakość powietrza była o 1012 procent wyższa, niż zakładają normy. W Kuźni Raciborskiej normy były przekroczone o 980 procent, a w Katowicach i Gliwicach o blisko 700 procent. 

Więcej o: