Epidemia koronawirusa o 1/4 obniżyła chińskie emisje CO2. Ale efekt może "odbić"

Wpływ epidemii koronawirusa na chińską gospodarkę jest tak duży, że doprowadził do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o około 25 proc. Jednak efekt może nie być trwały, zależnie od tego, jak władze zdecydują się wychodzić z kryzysu i jakie będą długofalowe skutki epidemii dla gospodarki.

Do 2118 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach. Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała o najniższej liczbie nowych zarażeń od prawie miesiąca. W środę wykryto niespełna 400 przypadków zarażenia patogenem. Ponownie zmieniono jednak metodologię statystyk choroby. W całych Chinach zarażonych jest ponad 74500 osób.

Epidemia trwa od grudnia, a w styczniu wprowadzono daleko idące środki mające zatrzymać chorobę. Ograniczono transport wewnątrz Chin i do kraju, częściowa kwarantanną objęto niektóre miasta, ludziom kazano zostawać w domach. Przez pewien czas te ograniczenia nakładały się na okres chińskiego nowego roku. To czas wakacji dla dużej części społeczeństwa, podróży do bliskich i zwolnienia przemysłu. To co roku odbija się na emisjach dwutlenku węgla Chin, które spadają na okres nowego roku i rosną z powrotem po jego zakończeniu. 

Jednak tym razem - opisuje serwis carbonbrief.org - emisje CO2 wcale nie zaczęły rosnąć i jak na razie pozostają na niskim poziomie. To z powodu ograniczeń związanych z epidemią, co przekłada się na o wiele niższe zapotrzebowanie na elektryczność i ograniczenie funkcjonowania przemysłu - podaje portal. Z tego powodu Chiny emitują teraz o 1/4 mniej dwutlenku węgla, niż wynosiłaby emisja w normalnej sytuacji. 

Chiny są największym na świecie emiterem gazów cieplarnianych (choć daleko im do największych w przeliczeniu na mieszkańca). Jednak chwilowe obniżenie emisji CO2 wcale nie musi przełożyć się na ich zmniejszenie w skali roku. Po opanowaniu epidemii władze mogą podjąć działania stymulujące gospodarkę, by nadrobić straty, co może wręcz doprowadzić do wzrostu produkcji dwutlenku węgla. Z drugiej strony jeśli dojdzie do dłuższego spowolnienia gospodarczego m.in. z powodu niezapłaconych pensji za okres wyłączenia fabryk, efekt może być trwalszy. 

Zobacz wideo: "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (7)
Epidemia koronawirusa o 1/4 obniżyła chińskie emisje CO2. Ale efekt może "odbić"
Zaloguj się
 • lubiedobrze

  Oceniono 1 raz 1

  Natura jednak ma plan?

 • stemp10

  0

  Po prostu Matka Ziemia wytoczyła ciężką broń w obronie własnej

 • mr.knox

  Oceniono 4 razy 0

  A co slyczac w europejskim sojuzie pod przywodctwem brukselskiego rezimu? Swiatowe media glownego nurtu juz od dni informuja o gromadzacych sie czarnych chmurach nad zdychajaca szkapa (UE) a Agora milczy w mysl zasady, ze jak nie piszemy to znaczy, ze z naszym kolchozem wszystko jest w porzadku :)

 • w11mil

  Oceniono 1 raz -1

  Badacze klimatu naukowo udowodnili, że skrobanki są też przyjazne dla Klimatu: jedna skrobanka to 52 tony CO2 mniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX