Rekordowo duża dziura ozonowa nad Arktyką. "Największe zubożenie w 41-letniej historii NASA"

Dziura ozonowa powstała w wyniku ekstremalnie niskich temperatur w atmosferze nad Arktyką. Naukowcy zapowiają, że wkrótce zniknie, natomiast każde naruszenie warstwy ozonowej jest niepokojące.

Choć samo zjawisko zubożenia warstwy ozonowej naukowcy badają od lat, to tegoroczna, rekordowo duża, dziura nad biegunem północnym jest warta odnotowania. 

Dziura ozonowa nad biegunem północnym to nietypowe zjawisko. Skąd powstała?

Wpływ na jej powstanie miały przede wszystkim ekstremalnie niskie temperatury w stratosferze na wysokości Arktyki. Skutkowało to powstaniem stratosferycznych chmur polarnych, które odpowiadają za niszczenie ozonu ziemskiego, gdyż zapewniają powierzchnię  do zachodzenia reakcji chemicznych, w tym uwalniania szkodliwych form chloru. Innym czynnikiem wyróżnianym przez ekspertów był wyjątkowo spokojny rok pod względem tworzenia się fal atmosferycznych, a w konsekwencji mniejsze mieszanie się ozonu w stratosferze. 

Vincent-Henri Peuch, dyrektor Usługi Monitorowania Atmosfery Copernicus, twierdzi, że dziura nie jest zagrożeniem dla ludzi i wkrótce zamknie się, ale każde naruszenie warstwy ozonowej należy potraktować jako niepokojące. - Poprzednie dziury ozonowe nad biegunem północnym wykryto w 2011 i 1997 r., Ale tegoroczne zubożenie jest największe w 41-letniej historii NASA - powiedział w rozmowie z NBC Paul Newman, ekspert w tej dziedzinie pracujący w NASA. 

Zobacz wideo Dziura ozonowa ciągle się powiększa. Kto za to odpowiada? Skąpstwo i chińskie firmy budowlane

Dziura ozonowa na Antarktydą jest kilkunastokrotnie większa od jej północnej odpowiedniczki

Obecna sytuacja nad biegunem północnym to nic w porównaniu z dziurą ozonową, która znajduje się od lat nad Antarktydą. Jak podaje European Space Agency, otwór antarktyczny może osiągnąć wielkość od 20 do 25 mln km2 w okresie trzech do czterech miesięcy. Dla porównania dziura nad Arktyką ma powierzchnię poniżej 1 mln km2. Sytuacja nad biegunem południowym jednak również ulega poprawie w wyniku światowych działań na rzecz zmniejszenia się emisji zanieczyszczeń. W ubiegłym roku dziura była najmniejsza od 35 lat. 

Warstwa ozonowa Ziemi znajdująca się w atmosferze przypomina barierę, która osłania powierzchnię planety oraz ludzi przed szkodliwym promieniowaniem UW Słońca. Promieniowanie to może powodować m.in. tworzenie się komórek nowotworowych. 

Więcej o:
Komentarze (50)
Rekordowo duża dziura ozonowa nad Arktyką. "Największe zubożenie w 41-letniej historii NASA"
Zaloguj się
 • el_rumburak_de_san_escobar

  Oceniono 5 razy 5

  Czy aby nie jest to tak, że spadek temperatury w wyższych warstwach atmosfery wiąże się z efektem cieplarnianym - dwutlenek węgla zatrzymuje więcej ciepła przy ziemi, mniej dociera go w najwyższe warstwy atmosfery.

 • martwy.kirylow

  Oceniono 6 razy 4

  Promieniowanie "UltraWioletowe" ;-)

 • mjuhbun

  Oceniono 2 razy 2

  Ziemia jest przeludniona i zaśmiecona i zatruwana przez człowieka i dlatego matka natura pozbywa się nadmiaru ludzi którym się wydaje że rządzą tym światem i wysyła nam koronawirusa.

 • smileykkk

  Oceniono 2 razy 2

  Indie i Chiny jak zawsze. Freony i kilka innych jak Dichlorometan i 1,2-dichloroetan wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Od produkcji rozpuszczalników i substancji wykorzystywanych w rolnictwie, po produkcję PVC i niektórych leków. Oram wraz z pozostałymi autorami badania zakłada, że same Chiny mogą być odpowiedzialne za ok. 50-60 proc. produkcji dichlorometanu.

 • ryjaroslawa

  Oceniono 19 razy 1

  Czyli to mrozy w górnej warstwie atmosfery, a nie lodówki w dolnej są przyczyną?

 • zz1026

  Oceniono 2 razy 0

  zaraz zaraz przeciez za dziure ozonowa odpowiadal ten mityczny freon. ludzie go wyeleminowlai i co? i dziura sie zrobila? "Wpływ na jej powstanie miały przede wszystkim ekstremalnie niskie temperatury w stratosferze na wysokości Arktyki." co to k...a znaczy? ekstramalnie niskie temperatury przy globalnym ociepleniu? toz to musi byc jakies klamstwo!!!!!!!!! gdzie jest patryk strzalkowski? niech to wyjasni

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX