Samoloty i helikopter gaszą Biebrzański Park Narodowy. Trwa walka z czasem

Od niedzieli płonie Biebrzański Park Narodowy, największy pomnik natury w Polsce. W walkę z pożarem zaangażowane jest sześć samolotów i helikopter. To konieczność, ze względu na trudną dostępność płonących terenów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym rozwija się w dramatycznym kierunku. Jeśli zajmie się torf, to ognia może nie udać się ugasić nawet przez kilka miesięcy. Płomienie są tak mocne, że często nie można gasić ich wodą, a skuteczna jest tylko tłumica - mówią biorący udział w akcji gaszenia strażacy. Dodają, że nigdy czegoś takiego nie widzieli. Gaszenie jest mocno utrudnione, ponieważ palą się głównie tereny, do których dostępu nie mają wozy strażackie, więc strażacy muszą iść nawet kilka kilometrów przez las. W związku z tym nie ma też jak dostarczyć im jedzenia oraz wody, potrzebne są quady, enduro i inne pojazdy zdolne przedrzeć się między drzewami.

To znacząco ogranicza możliwości walki z pożarem, który rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. Od środy obszar objęty ogniem zwiększył się co najmniej od dwa tysiące hektarów i - jak podają Lasy Państwowe - płonie już co najmniej 8 tys. hektarów. W gaszenie zaangażowano m.in. samoloty i helikopter.

Zobacz wideo Rekonesans wojska z powietrza w rejonie pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym

Sześć samolotów i helikopter gaszą Biebrzański Park Narodowy

W tym momencie do gaszenia pożaru drogą powietrzną skierowano już sześć samolotów rolniczych typu dromader M18B. Każdy z nich może zabrać 1800 litrów wody i tylko w środę wykonały one 36 zrzutów. Do akcji włączono również nowoczesny śmigłowiec gaśniczy Airbus AS350 (eurocopter) z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Jego "wiaderko" mieści 700 litrów, a od wczoraj wykonał on aż 140 zrzutów. 

Koszty akcji samolotów i pojazdów gaśniczych Lasów Państwowych przekroczyły już 500 tys zł. Co roku Lasy Państwowe na ochronę przed ogniem przeznaczają ponad 100 mln złotych, z czego 1/3 to koszty czarterowania ok. 40 samolotów i śmigłowców gaśniczych oraz patrolowych. 

Liczba pożarów lasów w Polsce rośnie zastraszającym tempie

Od początku 2020 r. w polskich lasach wybuchło 2700 pożarów. Ponad 600 nich miało miejsce w Lasach Państwowych. Bardziej przerażające jest jednak to, że aż 75 proc. z tych pożarów wybuchło tylko w kwietniu.

W 2019 roku liczba pożarów sięgnęła niemal 9200. To 25 proc. więcej niż rok wcześniej i dwukrotnie więcej niż w 2017 roku. Większość z nich utrzymuje przeciętną powierzchnię lasu w granicach 0,2-0,3 hektara, co oznacza, że są szybko wykrywane i gaszone i nie grożą nam pożary podobne do tych w Australii czy Stanach Zjednoczonych, twierdzą Lasy Państwowe.

Więcej o:
Komentarze (72)
Samoloty i helikopter gaszą Biebrzański Park Narodowy. Trwa walka z czasem
Zaloguj się
 • treblig

  Oceniono 32 razy 26

  Ludzie szyją maski dla medyków. Ludzie znierają kasę na sprzęt medyczny. Ludzie zbierają kasę na sprzęt pożarniczy. Ludzie, ludzie, ludzie... a gdzie ku... mać jest rząd?

 • frontkampfer

  Oceniono 17 razy 15

  To pokazuje słabość Państwa Polskiego. Pierwszy lepszy kryzys i trzeba robić składki na strażaków. Jeden wielki burdel.

 • justas32

  Oceniono 17 razy 13

  6 samolotów i helikopter - ho, ho, ależ technika. Może i państwo z tektury - ale podwójnie impregnowanej ...

 • jaja-kaczora

  Oceniono 11 razy 11

  a PIIIERDOLONA ZMIANA na co wydaje pieniadze, jak nie starcza na sprzet dla Strazy Pozarnej? Pyta furman Otto z Tworkowa

 • iremus

  Oceniono 12 razy 10

  A piroman co wywołał pożar pewnie ogląda gaszenie i dostaje orgazmów, gdyż wie, że dla organów najważniejsze są teraz pocztowe wybory Maliniaka.
  ......W 2019 roku liczba pożarów sięgnęła niemal 9200.......
  Stawiam na 9200 podpaleń. Taka jest polska tradycja - alkohol + grillowanie.

 • jaja-kaczora

  Oceniono 9 razy 9

  cos mi sie wydaje ze ta KACZA ZMIANA TO SAME NIEUDACZNIKI CO TYLKO WSZYSTKO umieja SPIIERDOLLIC! powiedzial furman Otto z Tworkowa

 • jaja-kaczora

  Oceniono 8 razy 8

  Czasem aż oczy bolą patrzeć,
  jak się dla naszej Wolski przemęcza,
  prezes Jaroslaw K.,
  naszego klubu LGBT „Tęcza”
  dzisiaj furman Otto recytowal ten wiersz w knajpie u Staniczka w Tworkowie

 • sqlap72

  Oceniono 8 razy 8

  A dopiero co, w swoim wystąpieniu wyborczym, Duda stwierdził, że pożar jest opanowany. Nie obyło się taż bez optymistycznej informacji, że jednak ptactwo nie ucierpiało wiele, podziękowań dla strażaków i WOT-u oraz zapewnienia, że epidemia w Polsce już wygasa. O qźwa,..... ta ostatnia zapowiedź to była chyba we wczorajszym jego wystąpieniu wyborczym. Facet jak widać ma dla nas same dobre wieści.

 • warszawiak67

  Oceniono 10 razy 8

  Kurcze, jakiś lewacki Eurocopter gasi pożary??? A gdzie nasze prawdziwe, polskie bleckhołki???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX