Kiedy odejść od węgla? Historyczna zielona debata kandydatów na prezydenta. Zabrakło tylko Andrzeja Dudy

Polscy politycy przez dekady uciekali od tematu transformacji energetycznej. Wybory prezydenckie 2020 są świetną okazją, by kandydatów o plany związane z tą tematyką zapytać. Kiedy Polska powinna pożegnać się z węglem? Co z kopalniami i elektrowniami? Podczas zielonej debaty Gazeta.pl Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl, zapytał kandydatów na prezydenta. Na zaproszenie nie odpowiedział prezydent Andrzej Duda.
Zobacz wideo Debata prezydencka. Sekcja 'Energia'

Transformacja energetyczna jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi Europa. Polska do zrobienia ma szczególnie dużo, bo energia elektryczna niemal w 80 proc. pochodzi w naszym kraju z węgla. Prezydent Andrzej Duda, ubiegający się w wyborach prezydenckich 2020 o reelekcję zadeklarował, że górnictwo jest dla niego istotne. - Węgla mamy na 200 lat - stwierdził.

Energia z węgla czy nie? Pytamy kandydatów na urząd prezydenta o plany

Polska energetyka uzależniona jest od węgla w tak dużym stopniu, że surowiec importujemy. W zeszłym roku przywieziono go do naszego kraju rekordowo dużo, bo aż 11 mln ton z samej tylko Rosji. Sprowadzamy go nawet z najodleglejszych zakątków świata. Pomimo tego, że Polska wręcz śpi na węglu.

Co deklarują kandydaci w wyborach prezydenckich 2020 w kwestii odejścia od węgla, zamknięcia kopalń, elektrowni węglowych? Czym zastąpić podstawowe źródło energii, jednocześnie zabezpieczając górników? Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl, zadał to pytanie podczas debaty  "Kryzys Klimatyczny: Scenariusze dla Polski", która odbyła się 22 kwietnia.

W spotkaniu zorganizowanym przez UN Global Compact Network Poland i Kantar udział wzięli: Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej, Robert Biedroń z Lewicy, Władysław Kosiniak-Kamysz z Koalicji Polskiej, były dziennikarz Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak z Konfederacji. Prezydent Andrzej Duda nie odpowiedział na zaproszenie organizatorów. Co mają do powiedzenia w kwestii energii? Zachęcamy do obejrzenia filmu.

Czytaj też: Węgiel. Sondaż: widzimy zmiany klimatu. 60 proc. Polaków popiera rezygnację z energetyki opartej na węglu

Więcej o: