Przeciętny Europejczyk wytwarza średnio pół tony śmieci rocznie. Wiemy, jak na tym tle wypada Polska

502 - tyle kilogramów śmieci wytworzył przeciętny Europejczyk w 2019 roku. Polska na tle krajów UE wypada korzystnie, gdyż średnio Polacy produkują około 350 kg śmieci na osobę rocznie.

Jednym z głównych problemów w najbardziej rozwiniętych krajach świata jest nadmierna produkcja odpadów. Potwierdzają to dane Eurostatu przytoczone przez serwis money.pl, według których w 2019 roku wytworzono w Unii Europejskiej prawie 225 mln ton odpadów komunalnych. Daje to 502 kilogramy śmieci na osobę.

Zobacz wideo Wyrzucili śmieci w pobliżu ujęcia wody [źródło: Straż leśna Nadleśnictwa Czarna Białostocka]

Przeciętny Europejczyk wytwarza ponad 500 ton śmieci. Polska nisko w zestawieniu

Na przestrzeni minionych lat średnia ilość produkowanych śmieci nie uległa zbyt wielkiej zmianie. W 2008 roku jeden mieszkaniec UE wytworzył średnio 518 kg śmieci, a w 2018 roku 495 kg odpadów komunalnych. 

16.05.2018, Warszawa, prezes NBP Adam Glapiński na konferencji prasowej Rady Polityki Pieniężnej.Prezes NBP zaskoczył słowami ws. cen wywozu śmieci. "Zjawisko skandaliczne"

Eurostat przedstawił również bardziej szczegółowe dane na temat ilości śmieci wytwarzanych w poszczególnych krajach. W 2019 roku najwięcej odpadów wyprodukowali Duńczycy (844 kg), Luksemburczycy (791 kg i Maltańczycy (694 kg). Polska, ze średnią 336 kg śmieci na osobę, znalazła się w gronie krajów, w których mieszkańcy wytwarzają najmniej odpadów. Zdecydowanie najmniej śmieci produkują mieszkańcy Rumunii (280 kg), Wysoko w zestawieniu znalazły się także Estonia (369 kg) oraz Węgry (387 kg).

ŚmieciZa przestępstwo środowiskowe nawet 25 lat więzienia. Za zaśmiecanie 8

 Pozytywną informacją jest fakt, że z roku na rok wzrasta ilość odpadów poddanych recyklingowi. W 2019 roku poddanych zostało 107 mln ton, a dla porównania w 1995 roku zaledwie 37 mln ton. 

Ministerstwo Klimatu walczy za zaśmiecaniem w planach zaostrzenie kar 

W styczniu br. informowaliśmy o tym, że Ministerstwo Klimatu zamierza znacznie zaostrzyć przepisy dotyczące nielegalnego wyrzucania i składowania odpadów  Za łamanie przepisów dotyczących, np. składowania, grozić może 8 lat więzienia, a jeśli działania narażą na życie lub zdrowie ludzi - nawet 25 lat. Projekt zakłada również podwyższenie kar za zaśmiecanie przestrzeni publicznej do 5 tys. zł. 

Więcej o: