Wraca "oczko plus". Jeszcze w marcu kolejna tura naboru do programu "Moja Woda"

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, w poniedziałek 22 marca rusza nabór do tegorocznej edycji programu "Moja Woda". W zeszłym roku chętnych na dofinansowanie do budowy oczka wodnego na posesji było bardzo dużo.

Pierwsza edycja programu "Moja Woda" cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Został on ogłoszony w czerwcu 2020 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę, a ruszył na początku lipca. Po dwóch miesiącach cała pula 100 mln złotych została wyczerpana. Jak mówił wówczas wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, "oznacza to, że jest ogromne zainteresowanie podnoszeniem jakości życia i środowiska". 

Zobacz wideo Nowa tama na Wiśle. "Nie możemy mówić, że robimy to dla ratowania przyrody”

Program "Moja Woda" kontynuowany w roku 2021 

Ministerstwo Klimatu jeszcze w zeszłym roku zapowiadało, że wejdzie w życie druga edycja programu. Nieznany był jednak jej termin oraz budżet

Z początkiem 2021 r. chcemy uruchomić nową edycję programu, której budżet będzie porównywalny do tego z 2020 r. Poprosiłem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przedstawienie nowej propozycji w ciągu najbliższy kilku tygodni, wspólnie z wojewódzkimi funduszami. 

- zapowiadał minister klimatu Michał Kurtyka

Program 'Moja Woda' startuje już 1 lipca Oczko Plus nie dla wszystkich. Rolnicy czują się dyskryminowani i protestują

Przypomnijmy, że tzw. oczko plus to program skierowany do osób fizycznych, który przewiduje dotację w wysokości nie większej niż 5 tys. zł i do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia, mającego doprowadzić do zatrzymywania wody opadowej w obrębie nieruchomości. Chodzi o budowę np. przewodów odprowadzających wody opadowe, zbiornika retencyjnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej deszczówkę czy nawadniającej.

Zbiornik na deszczówkę. 5 tys. zł dotacji - skąd ten pomysł?

Program ''Moja Woda'' został zapowiedziany przez prezydenta Andrzeja Dudę i ogłoszony 2 czerwca 2020 roku, ruszył miesiąc później - 1 lipca. Był niejako pokłosiem zeszłorocznej suszy, która miała być wypadkową bezśnieżnej zimy i niskich opadów deszczu. Późniejsza zmiana pogody poprawiła sytuację, ale Polska w dalszym ciągu pozostaje krajem o niewielkich zasobach wodnych.

Program 'Moja Woda' startuje już 1 lipca Program "Moja Woda". Druga edycja już w 2021 roku. Ile wyniesie budżet?

Ilość wody odpływającej do morza w ciągu roku na jednego mieszkańca wynosi 1800 m3 (w trakcie suszy 1000), co jest wynikiem 2,5 razy gorszym od średniej europejskiej.

Więcej o: