Półwysep Helski to jeden z najpopularniejszych kierunków urlopowych w Polsce w okresie wakacyjnym. Z racji jego rozmiarów i ukształtowania terenu, na Hel można się dostać tylko jedną drogą samochodową oraz kolejową. Konsekwencją tego są często ogromne korki.
Problem ten może zniknąć dzięki strategii dla Helu oraz innych nadmorskich miejscowości, która powstanie w ramach międzynarodowego projektu RiConnect. O tym, że taka strategia powstaje, poinformowało Biuro Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS), które kontroluje prace.
Jej celem jest zachęcenie turystów i mieszkańców do porzucenia tradycyjnych samochodów na rzecz innych, bardziej ekologicznych środków transportu. Plan ma być zdominowany przez elektromobliność, ale nie tylko w rozumieniu samochodów elektrycznych. Ma powstać m.in. szybka kolej plażowa, a także niskoemisyjny transport publiczny. Całość ma być połączona z transportem miejskim Trójmiasta (Gdańsk-Sopot-Gdynia). Dodatkowo powstanie infrastruktura dla pierwszych i rowerzystów.
- W ramach projektu powstaje plan mobilności dla Półwyspu Helskiego. Chcemy znaleźć najlepsze alternatywy dla komunikacji samochodowej, wykorzystać już istniejące zasoby i tak je rozwinąć, aby dotarcie na Półwysep Helski i podróżowanie po nim było przyjazne dla mieszkańców, turystów i środowiska - mówi, cytowana w komunikacie, Karolina Orcholska, koordynatorka projektu z OMGGS.
Prace nad planem Półwyspu Helskiego potrwają do połowy 2022 roku. W projekt zaangażowani są przedstawiciele innych nadmorskich gmin, jak chociażby Jastarnia, Puck i Władysławowo.
Półwysep Helski zwany również Mierzeją Helską ma 35 długości. W jego skład wchodzi jedna gmina miejska - Hel, dwie gminy miejsko-wiejskie: Jastarnia oraz Władysławowo, a także trzy mniejsze miejscowości - Kuźnice, Chałupy oraz Jurata. Poważne problemy komunikacje, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, sprawia fakt, że półwysep jest bardzo wąski. Najwęższy jest u nasady, w okolicy Władysławowa, gdzie ma tylko około 100 metrów szerokości. W okolicach Helu rozszerza się do około trzech kilometrów.