Plastik został zakwalifikowany jako wyrób toksyczny. Zapis w tej kwestii pojawił się w Aneksie 1 do ustawy o ochronie środowiska (CEPA). Tak wynika z informacji zamieszczonych w "Canada Gazette" - odpowiedniku polskiego Dziennika Ustaw, gdzie drukowane są też projekty zmian w prawie. To oznacza, że plastikowe wyroby zostały uznane za potencjalne zagrożenie dla środowiska.
Decyzja kanadyjskiego rządu otwiera drogę w kierunku całkowitego zakazu niektórych jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych i przyczyni się do ograniczenia ilości plastikowych odpadów w środowisku.
- To klucz otwierający wiele możliwości, które pomogą nam rozwiązać kryzys zanieczyszczenia plastikiem - powiedziała Ashley Wallis, działaczka kampanii na rzecz tworzyw sztucznych w organizacji non-profit Oceana Canada, której słowa przytacza amerykański magazyn "Mother Jones".
Badania z 2019 roku, zlecone przez kanadyjską organizację Environment and Climate Change Canada (ECCC) wykazały, że każdego roku w Kanadzie wyrzuca się około 3,3 mln ton plastiku. Około 305 tys. ton tych odpadów, czyli mniej niż 10 proc., poddawane jest recyklingowi, a reszta trafia na wysypiska śmieci lub jest spalana. Część plastiku przedostaje się do rzek, jezior i oceanów.
Decyzję skrytykowała organizacja branżowa Chemistry Industry Association of Canada, która od miesięcy przekonywała rząd, aby skupić się na recyklingu. Decyzja wysyła "niewłaściwe przesłanie do globalnych inwestorów w branży chemicznej, w kwestii tego, że Kanada ma niejednoznaczne podejście do olbrzymich możliwości inwestycyjnych dla gospodarki wtórnego obiegu" - napisano w oświadczeniu.
Kanadyjski przemysł tworzyw sztucznych jest zaangażowany w rozwiązanie problemu odpadów z tworzyw sztucznych i postawił sobie za cel, aby do 2030 r. 100 proc. plastikowych opakowań można było poddać recyklingowi lub odzyskać, a także zastosować zaawansowane technologie recyklingu, aby do 2040 r. opakowania z tworzyw sztucznych były w 100 proc. odzyskiwane i poddawane recyklingowi
- brzmi fragment oświadczenia.
Chemistry Industry Association of Canada proponuje rozwiązania, które skupią się na kwestii recyklingu. Chodzi m.in. o usprawnienie sortowania odpadów, ułatwienie dostępu do recyklingu oraz zaangażowanie i edukowanie konsumentów na temat zagrożeń, wynikających z zanieczyszczenia plastikiem.