Kanada. Rząd umieścił plastik na liście produktów toksycznych. W branży poruszenie

Rząd Kanady umieścił plastik na liście produktów uznawanych za toksyczne. Decyzja, która pozwoli ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, spotkała się ze sprzeciwem organizacji branżowej Chemistry Industry Association of Canada.
Zobacz wideo Ocieplenie klimatu zaszkodzi Bałtykowi. "Nie będzie lazuru. Może być nieprzyjemnie pachnąca, brunatna ciecz"

Plastik został zakwalifikowany jako wyrób toksyczny. Zapis w tej kwestii pojawił się w Aneksie 1 do ustawy o ochronie środowiska (CEPA). Tak wynika z informacji zamieszczonych w "Canada Gazette" - odpowiedniku polskiego Dziennika Ustaw, gdzie drukowane są też projekty zmian w prawie. To oznacza, że plastikowe wyroby zostały uznane za potencjalne zagrożenie dla środowiska.

Decyzja kanadyjskiego rządu otwiera drogę w kierunku całkowitego zakazu niektórych jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych i przyczyni się do ograniczenia ilości plastikowych odpadów w środowisku.

Plastik stanowi poważne wyzwanie dla środowiska

- To klucz otwierający wiele możliwości, które pomogą nam rozwiązać kryzys zanieczyszczenia plastikiem - powiedziała Ashley Wallis, działaczka kampanii na rzecz tworzyw sztucznych w organizacji non-profit Oceana Canada, której słowa przytacza amerykański magazyn "Mother Jones".

Badania z 2019 roku, zlecone przez kanadyjską organizację Environment and Climate Change Canada (ECCC) wykazały, że każdego roku w Kanadzie wyrzuca się około 3,3 mln ton plastiku. Około 305 tys. ton tych odpadów, czyli mniej niż 10 proc., poddawane jest recyklingowi, a reszta trafia na wysypiska śmieci lub jest spalana. Część plastiku przedostaje się do rzek, jezior i oceanów.

Organizacja Chemistry Industry Association of Canada krytycznie o decyzji rządu

Decyzję skrytykowała organizacja branżowa Chemistry Industry Association of Canada, która od miesięcy przekonywała rząd, aby skupić się na recyklingu. Decyzja wysyła "niewłaściwe przesłanie do globalnych inwestorów w branży chemicznej, w kwestii tego, że Kanada ma niejednoznaczne podejście do olbrzymich możliwości inwestycyjnych dla gospodarki wtórnego obiegu" - napisano w oświadczeniu.

Kanadyjski przemysł tworzyw sztucznych jest zaangażowany w rozwiązanie problemu odpadów z tworzyw sztucznych i postawił sobie za cel, aby do 2030 r. 100 proc. plastikowych opakowań można było poddać recyklingowi lub odzyskać, a także zastosować zaawansowane technologie recyklingu, aby do 2040 r. opakowania z tworzyw sztucznych były w 100 proc. odzyskiwane i poddawane recyklingowi

- brzmi fragment oświadczenia.

Chemistry Industry Association of Canada proponuje rozwiązania, które skupią się na kwestii recyklingu. Chodzi m.in. o usprawnienie sortowania odpadów, ułatwienie dostępu do recyklingu oraz zaangażowanie i edukowanie konsumentów na temat zagrożeń, wynikających z zanieczyszczenia plastikiem.

Więcej o: