Jak długo rozkłada się plastik, szkło i inne śmieci? Dlaczego tak ważna jest właściwa segregacja?

Jak długo rozkłada się plastik, szkło i inne śmieci? Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, ile czasu wymaga biodegradacja poszczególnych materiałów.

Jak długo rozkłada się plastik?

Proces rozkładu śmieci jest bardzo złożony i długotrwały. Rozkład tworzyw sztucznych może trwać latami, jeśli nie trafią one w wyniku segregacji do odpowiednich zakładów zajmujących się przetwarzaniem i odzyskiwaniem na drodze recyklingu cennych komponentów, które mogą zostać powtórnie wykorzystane. 

Plastik jest masowo produkowany na świecie. Szacuje się, że tylko w Polsce wytwarza się go 3,5 mln ton rocznie. Tak wielka jego podaż stanowi wielkie zagrożenie dla środowiska naturalnego, gdyż odpady plastikowe trafiają często do lasów czy zbiorników wodnych, gdzie latami rozkładają się prowadząc do przedostawania się mikroplastiku do gleby i wód, a co za tym idzie do naszego pożywienia. 

Ile rozkłada się plastik? Plastik to dość ogólne pojęcie, pod którym rozumiemy nakrętki od napojów, butelki, folie, reklamówki, opakowania itd. Dlatego też trudno jednoznacznie określić czas rozkładu tego materiału. Przyjmuje się jednak, że przyroda własnymi siłami jest w stanie go przetwarzać od 100 do 1000 lat! I tak foliowa torba, w którą pakujemy zakupy, rozkłada się nawet 300 lat, a butelka po napoju - 500.

Dlatego tak istotne jest, aby każdy z nas dbał o właściwe segregowanie odpadów, które umieszczone w odpowiednich pojemnikach mają szansę trafić na drogę przetwarzania i zostać ponownie wykorzystane. W ten sposób ograniczymy zużycie naturalnych surowców, a jednocześnie produkcję odpadów.

Dzień Ziemi.Pan Waldemar wstaje rano i idzie zbierać śmieci. Nazbierał już ponad 100 ton

Ile rozkłada się papier?

Papier i tektura to kolejne surowce, które bez większych trudności możemy wysegregować z naszych odpadów w domu lub pracy. Ile rozkłada się papier? Jako tworzywo powstałe w 100 proc. na bazie naturalnych materiałów znacznie łatwiej rozkłada się on w środowisku naturalnym - można go porównać z odpadami organicznymi, których czas rozkładu zwykle nie przekracza miesiąca. 

Niestety dotyczy to papieru w czystej postaci. Tymczasem często zdarza się, że papier w kolorowych czasopismach, książkach itp. powleczony jest dodatkowo folią lub laminatem, połączony klejami i zadrukowany chemicznymi farbami drukarskimi, co znacznie wpływa na wydłużenie procesu jego degradacji w środowisku naturalnym. Przyjmuje się średnio, że papier rozkłada się od kilku tygodni (zwykła gazeta rozkłada się około 6 tygodni) do nawet kilku miesięcy (karton po soku aż 5 miesięcy!).

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Ile rozkłada się guma?

Jeśli zastanawiasz się, ile rozkłada się guma, to podobnie jak w przypadku innych tworzyw wszystko uzależnione jest od jej wielkości, objętości i grubości. Przykładem mogą być np. opony samochodowe, które stanowią bardzo problematyczny odpad, którego rozkład zajmie od 50 do nawet 80 lat. Właściciele samochodów, którzy posiadają opony przeznaczone do utylizacji, powinni przekazać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który funkcjonuje na terenie każdej gminy

''Pięć koszy pod zlewem nie zbawi planety. Unijna polityka śmieciowa to hipokryzja''"Segregowanie śmieci to hipokryzja. Czy to zmieszamy, czy nie, dla planety mała różnica"

Ile lat rozkłada się szkło?

A ile lat rozkłada się szkło? Szkło jest jednym z najlepszych materiałów, jeśli chodzi o oddziaływanie na przyrodę. Z zasady nie podlega ono rozkładowi w warunkach naturalnych, nawet jeśli ulegnie stłuczeniu i podziałowi na drobne okruchy. Jest więc ono materiałem wyjątkowo odpornym i trwałym i świetnie nadającym się do wielokrotnego przetwarzania. Stąd widać ostatnio duże zainteresowanie stosowaniem szklanych pojemników i butelek na napoje, które nawet w przypadku stłuczenia mogą zostać ponownie przetworzone i użyte do wytworzenia nowych przedmiotów. 

Zobacz też: Przeciętny Europejczyk wytwarza średnio pół tony śmieci rocznie. Wiemy, jak na tym tle wypada Polska

Więcej o: