Gdzie wyrzucić karton po mleku? Zasady segregacji odpadów

Gdzie wyrzucić karton po mleku? Upewnij się, czy umieszczasz ten odpad w odpowiednim kontenerze. Dzięki poprawnej segregacji pomożesz chronić środowisko.

Karton po mleku. Z czego jest zrobiony?

Karton po mleku to opakowanie wielomateriałowe. Zadaniem takiego opakowania jest zabezpieczanie znajdującego się w nim produktu przed zmianami, mogącymi mieć niekorzystny wpływ na przydatność do spożycia. Do produkcji opakowań na mleko wykorzystuje się przynajmniej dwa rodzaje materiałów, takich jak papier i wartswa aluminiowa, często jest to też polietylen. Warto mieć więc na uwadze, że karton po mleku zalicza się do opakowań wielomateriałowych, których nie da się rozdzielić prostymi metodami mechanicznymi – poszczególne warstwy, wchodzące w jego skład to uniemożliwiają. Nie oznacza to jednak, że opakowania tego rodzaju nie nadają się do recyklingu.

Gdzie wyrzucać śmieci tego typu? Odpowiednim pojemnikiem na takie opakowania są żółte pojemniki, przeznaczone na tworzywa sztuczne i metale.

Karton po mleku – segregacja  

Wbrew pozorom kartonowe opakowania po płynnej żywności nie nadają się do wyrzucania do niebieskich pojemników, przeznaczonych na papier. Umieszczenie opakowania po mleku w odpowiednim pojemniku sprawi, że nie trafi ono na składowisko odpadów, a trafi do przetworzenia, zmniejszając zużycie naturalnych surowców. W Polsce funkcjonują zakłady zajmujące się odzyskiwaniem części papieru, pochodzących z tego rodzaju opakowań. Proces odzyskiwania surowca polega na rozwłóknianiu kartonów, dzięki czemu możliwe staje się odzyskanie włókien papieru, z których powstają nowe wyroby. Polietylen czy aluminium, odzyskiwane z kartonowych opakowań po żywności płynnej, nadają się natomiast do wykorzystania energetycznego.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Segregacja – karton po mleku  

Karton po mleku, czy inne odpady, umieszczane w odpowiednich pojemnikach, mogą zyskać nowe życie, pomagając ograniczać zużycie naturalnych surowców. Wyrzucając śmieci do odpowiednich pojemników, trzeba jednak pamiętać również o tym, w jaki sposób należy to robić.

Umieszczając karton po mleku w żółtym pojemniku, pamiętaj, aby nie pozbywać się go wraz z zawartością. Dbaj o to, aby opakowania wielomateriałowe były zawsze opróżnione do końca oraz zgniecione. Nie musisz jednak ich myć. Warto również pamiętać, by oddzielić zamknięcie od opakowania. Nakrętkę od kartonu możesz wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale lub wykorzystać ją do stworzenia własnoręcznie wykonanych ozdób.

A co z kartonem po soku? To ta sama kategoria, co karton po mleku, więc powinien trafić do żółtego pojemnika. 

Zobacz też: Segregacja śmieci i recykling. Jak Polska sobie z tym radzi? Możemy nie spełnić celu UE

Więcej o: