Parlament Europejski zatwierdził kompromis ws. pakietu klimatycznego. "Wreszcie mamy prawo klimatyczne"

Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził kompromis w sprawie pakietu klimatycznego. Chodzi m.in. o zwiększenie redukcji emisji gazów cieplarnianych w najbliższej dekadzie z 40 do 55 proc.
Zobacz wideo UE idzie na wojnę z plastikiem. Co się zmieni od lipca?

Porozumienie w tej sprawie osiągnęli w kwietniu negocjatorzy europarlamentu i krajów członkowskich. Po zatwierdzeniu dokumentu przez europosłów nowe przepisy muszą jeszcze zaakceptować unijne rządy.

Powstał system zwalczania przestępstw środowiskowych. Zgłoszenia można dokonać anonimowo (zdjęcie ilustracyjne) Powstał nowy system. Można anonimowo zgłosić śmieci w lesie

Unia Europejska ma być neutralna klimatycznie do 2050 r.

Prawo klimatyczne to element Europejskiego Zielonego Ładu, programu Komisji, który ma sprawić, że do 2050 roku Unia będzie neutralna klimatycznie. By zrealizować to założenie wyznaczono cele pośrednie - czyli redukcję emisji gazów do 2030 roku.

Zgodnie z ustaleniami Komisja ma także zaproponować cel na 2040 rok. Negocjatorzy uzgodnili również, że powstanie Europejska Naukowa Rada Doradcza ds. Zmian Klimatu, w skład której będzie wchodzić 15 ekspertów. Ma się zajmować doradztwem naukowym i sprawozdawaniem z realizacji celów klimatycznych.

Plastikowe odpady zanieczyszczają morza i oceany Plastikowe sztućce i butelki. To połowa zanieczyszczeń w oceanach

Porozumienie klimatyczne musi zaakceptować Rada UE

- Jestem dumna, że wreszcie mamy prawo klimatyczne. Potwierdziliśmy cel redukcji emisji netto o co najmniej 55 proc., czyli bliżej 57 proc. do 2030 r., zgodnie z naszą umową z Komisją. Wolałabym pójść jeszcze dalej, ale jest to dobry interes oparty na nauce, który zrobi dużą różnicę - skomentowała Jytte Guteland, sprawozdawczyni europarlamentu.

Dokument musi zostać zatwierdzony przez Radę Unii Europejskiej. Rozporządzenie zostanie następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym i wejdzie w życie 20 dni później.

Więcej o: