Tybet. W himalajskim lodowcu odkryto nieznane naukowcom wirusy sprzed 15 tys. lat

W położonym na Wyżenie Tybetańskiej lodowcu odnaleziono wirusy sprzed 15 tys. lat. Według naukowców są zupełnie inne od wirusów, które występują w przyrodzie obecnie i mogą pomóc w zrozumieniu, jak doszło do ich ewolucji.

"W dwóch próbkach, pochodzących z himalajskiego lodowca na Wyżynie Tybetańskiej, odkryto wirusy sprzed 15 tys. lat. Są one zupełnie inne niż wirusy występujące obecnie" – oznajmili naukowcy na łamach naukowego periodyku „Microbiome".

Specjalnie na potrzeby znaleziska opracowana została nowa, ultraczysta technologia, która pozwoli przebadać próbki i zapobiegnie zanieczyszczeniu odnalezionych wirusów przez dzisiejszy materiał genetyczny.  

Odkrycie w Chinach. Wirusy przetrwały w mroźnych warunkach

Badania, które doprowadziły do znaleziska, rozpoczęły się w 2015 roku, kiedy to zespół badawczy składający się z klimatologów i mikrobiologów z Ohio State University pobrał dwa rdzenie lodowe ze szczytu pokrywy lodowej Guliya, znajdującej się na wysokości około 6700 m n.p.m., na Wyżynie Tybetańskiej w Zachodnich Chinach.

W czasie badań zidentyfikowano DNA 33 wirusów. Cztery z nich zostały rozpoznane, pozostałych nie udało się zidentyfikować. W ocenie naukowców wirusy prawdopodobnie związane były z glebą i roślinami, a nie ze zwierzętami czy ludźmi.

Wirusy odnalezione na lodowcu przetrwały tyle lat w mroźnym środowisku ze względu na swój specyficzny kod genetyczny. Naukowcom udało się znaleźć fragmenty DNA wirusów odpowiadające za przystosowanie do chłodnych warunków.

Zdaniem badaczy, metody wykorzystane przy badaniu wirusów w przyszłości mogą pomóc w trakcie badań związanych z eksploracją Księżyca, Marsa oraz takich obszarów Ziemi, jak pustynia Atakama. Według naukowców możliwe jest, że nowa technologia pozwoli odkryć mikroorganizmy, które przystosowały się do skrajnie mroźnych warunków i potrafią w nich przetrwać.

Zobacz wideo Topniejący lodowiec może spaść z Mont Blanc
Więcej o: