Hiszpania. Spod wody wyłoniła się "wioska duchów". Turyści się cieszą, ale to nie jest dobra wiadomość

Susza odsłoniła zabudowania wioski Aceredo w północno-zachodniej Hiszpanii. Miejscowość została zalana w 1992 roku w celu utworzenia zbiornika wodnego Alto Lindoso. Ponure ruiny przyciągają na miejsce tłumy turystów. Tymczasem miejscowe władze oskarżają portugalskie przedsiębiorstwo, które zarządza zbiornikiem, o "agresywną eksploatację" pobliskich terenów.

Jak podaje Reuters, woda zajmuje jedynie 15 proc. pojemności sztucznego zbiornika Alto Lindoso, którym zarządza portugalska spółka energetyczna EDP. To na potrzeby utworzenia zbiornika w 1992 roku zalana została wioska Aceredo. Po wielu latach z powodu suszy turyści mogą oglądać ślady dawnego życia - budynki, wrak samochodu, a nawet pozostawione przed dawną kawiarnią skrzynki z butelkami. 

Zobacz wideo Szczepański: Wszystko, co dzieje się na Antarktydzie powinno nas żywo interesować

Susza odsłoniła ruiny Aceredo. "Czuję smutek"

- To tak, jakbym oglądał film. Czuję smutek - powiedział Reutersowi 65-letni Maximino Perez Romero, mieszkaniec miejscowości A Coruna. - Mam wrażenie, że właśnie to będzie się działo przez lata z powodu suszy spowodowanej zmianami klimatu - dodał. 

Według María del Carmen Yañez, która przewodzi radzie gminy Lobios, za brak opadów, który w ostatnich miesiącach doprowadził do wyschnięcia zbiornika, odpowiada portugalskie przedsiębiorstwo EDP. To firma energetyczna zarządzająca Alto Lindoso. Według rozmówczyni Reutersa EDP "dość agresywnie eksploatowało" sztuczne jezioro. 

Karczowanie lasu deszczowego w AmazoniiRekordowe wycinki w Amazonii. Jakby w miesiąc zniknął cały Kampinos

Dopiero 1 lutego 2022 roku rząd Portugalii zdecydował o wstrzymaniu zużycia wody z Alto Lindoso w celu produkcji energii. Ruiny Aceredo stały się widoczne w listopadzie ubiegłego roku. EDP odpowiedział Reutersowi, że korzysta z zasobów "wydajnie", nie schodząc poniżej minimalnych limitów.

Hiszpańskie władze już w sierpniu 2021 roku badały, jak intensywnie przedsiębiorstwa z branży energetycznej wykorzystują wodę ze sztucznych zbiorników. W ubiegłym roku znacznie skurczyły się też m.in. zasoby zbiornika Ricobayo. 

Reuters przytacza dane hiszpańskiego Ministerstwa Środowiska, według których hiszpańskie zbiorniki zachowują średnio 44 proc. swojej pojemności. Średnia z ostatniej dekady wynosi natomiast 61 proc. 

Antyunijna kampania o cenach prąduSzef IEA: To nieprawda, że polityka klimatyczna odpowiada za drogi prąd

Więcej o: