Raport IPCC: "Najbliższe lata będą decydujące dla ochrony klimatu". To największa publikacja od 2018 roku

"Potrzebujemy pilnej i głębokiej redukcji emisji gazów cieplarnianych, aby ograniczyć wzrost temperatury do 1,5 stopnia C" - czytamy w najnowszym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Dokument odnosi się do 59 tysięcy prac naukowych, a ostateczne zatwierdzenie przypadło w udziale 279 autorom. To największa publikacja poświęcona klimatowi od 2018 roku.

"Jeśli chcemy ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia C, to albo teraz, albo nigdy" - powiedział jeden ze współautorów, Jim Skea. "Bez natychmiastowej i głębokiej redukcji emisji we wszystkich sektorach, to ograniczenie będzie niemożliwe" - dodał. Poprzednie części raportu IPCC wskazywały, co do kryzysu doprowadziło, a także opisywało jego skutki, ale 4 marca opublikowano rozważania naukowców dotyczące możliwych wariantów złagodzeniu katastrofy.  

Zobacz wideo Hetmański: Polska od lat uprawia tzw. polonizację polityki klimatycznej

Kryzys klimatyczny. Paliwa kopalne muszą zostać ograniczone 

Raport pokazał, jak szybko zużywamy tzw. budżet węglowy i przewiduje pilną potrzebę głębokiej redukcji emisji. Według danych przytoczonych przez IPCC w latach 2010-2019 średnie roczne globalne emisje gazów cieplarnianych osiągnęły najwyższy poziom w historii ludzkości. Tempo wzrostu spadło, ale mimo to potrzebna jest głęboka i natychmiastowa redukcja tych emisji, gdyż jest to jedyna szansa na ograniczenie ocieplenia do 1,5 stopnia C.  

- Paliwa kopalne dają nam popalić. Kupujemy je od Rosji, finansując w ten sposób jej machinę wojenną, mordującą niewinnych ludzi. To tu i teraz. Na dłuższą metę destabilizujemy zaś system klimatyczny, co może skutkować równie paskudnymi, o ile nie gorszymi, konsekwencjami. Niezależnie od tego, czy naszą motywacją jest pokój w naszych granicach, czy bezpieczeństwo energetyczne, czy dobry bilans handlowy, czy pozbycie się smogu, czy wreszcie ochrona klimatu - musimy pilnie odejść od paliw kopalnych – apeluje Marcin Popkiewicz, ekspert ds. Energetyki. 

Katastrofa klimatyczna. Redukcja emisji gazów cieplarnianych 

IPCC szacuje, że aby udało się ograniczyć ocieplenie do około 1,5 stopnia C szczyt emisji gazów, musi nastąpić przed 2025 rokiem, a do 2030 musi ona spaść poniżej 43 proc. Przy czym należy równolegle zredukować emisję metanu o 45% do 2050 r., aby obniżyć wysokość szczytu ocieplenia.  

Żeby blokować transformację energetyczną Polski, trzeba być kompletnym ignorantem, socjopatą, lobbystą paliw kopalnych albo agentem Kremla - mówi Popkiewicz.  

Z raportu wynika, że emisję gazów cieplarnianych można redukować również w tak prozaicznych dziedzinach życia jak transport, budownictwo czy przemysł. Mowa o ocieplaniu budynków, elektryfikacji komunikacji miejskiej czy proekologicznych rozwiązaniach biznesowych.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Kryzys Klimatyczna. Raport IPCC szuka rozwiązań w miastach 

- Miasta, jako ośrodki innowacji, nauki i nowych technologii, mają możliwości wdrażania innowacyjnych, zintegrowanych rozwiązań, które przyczyniają się zarówno do adaptacji, jak i mitygacji zmian klimatycznych. Na konieczność poszukiwania rozwiązań łączących oba te cele wskazuje raport IPCC. Jednym z najważniejszych narzędzi jest tu planowanie przestrzenne, które już poprzez samą organizację przestrzeni może ograniczać emisje CO2.  Miasto kompaktowe, w przeciwieństwie do miast rozpełzających się, lub masowo powstających ostatnio w Polsce osiedlach "w polu", to mniejsze dystanse w codziennej komunikacji i lepsza dostępność transportowa wewnątrz miasta - mówi dr hab. Iwona Wagner, Katedra Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN. 

Ważne też jest zrównoważone gospodarowanie gruntami w rolnictwie i leśnictwie. Pozwoliłoby to chronić różnorodność, usuwać dwutlenek węgla czy zapewniać dostęp do żywności i wody.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Katastrofa klimatyczna. Co zrobi Polska?

- Politycy i polityczki muszą potraktować ten przepis bardzo poważnie. Liczę, że tym razem Ministra Klimatu, Anna Moskwa zapozna się z najważniejszym raportem dla funkcjonowania jej resortu.  Wiemy, że decydenci powinni znacznie szybciej zamykać istniejące elektrownie węglowe i gazowe oraz zrezygnować z budowy nowych. Zamiast tego muszą inwestować w energię wiatrową i słoneczną, poprawić efektywność energetyczną, a także przestać wycinać lasy, nasze naturalne sojuszniczki w walce z destabilizacją klimatu - tłumaczy Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.  

Odejście od paliw kopalnych pogłębiających kryzys klimatyczny i ubóstwo, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz zmiany proekologiczne we wszystkich sektorach gospodarki. Polska, tak jak cały świat, będzie musiała stanąć przed wieloma wyzwaniami, żeby ochronić klimat. O szczegółowych wnioskach wynikających z raportu będziemy informować w kolejnych artykułach.  

Więcej o: