Segregacja niektórych śmieci wydaje się oczywista, innych - niekoniecznie. Poniżej wyjaśniamy, gdzie należy wyrzucać styropian?
Nie tylko budowlańcy, którzy docieplają budynki, znają to tworzywo. Styropianowe opakowania znajdziemy w sklepach spożywczych, gdzie służą jako podstawki np. pod warzywa. Restauracje, które działają w trybie na wynos, również często korzystają z opakowań styropianowych na jedzenie, gdyż ich zaletą jest lekkość, a przy tym zdolność do utrzymywania temperatury. Trudno w tym miejscu zapomnieć o wykorzystywaniu styropianu jako zabezpieczenia dla delikatnych sprzętów. Każdy, kto choć raz kupował telewizor czy inny sprzęt RTV lub AGD wie, jak wiele znajduje się go w opakowaniu.
Więcej o segregacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Styropianem zabezpieczane są także meble, armatura łazienkowa i wiele innych przedmiotów, które muszą być transportowane. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że poszczególne typy styropianu należy traktować inaczej w momencie, gdy chcemy je zutylizować. Gdzie wyrzucić styropian budowlany, a gdzie ten pozostały po daniu z restauracji? Poniżej znajdziesz wskazówki jak właściwie segregować styropian.
Żadna budowa czy remont nie obędzie się bez styropianu. Zarówno nowe budynki jak i te starsze są nim docieplane i izolowane, co zmniejsza ubytki ciepła w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli zastanawiasz się gdzie wyrzucać resztki styropianu budowlanego, to nie mamy dobrych wieści - nie wolno go umieszczać w żadnym z pojemników do standardowej segregacji odpadów. Odpady budowlane, do których zaliczamy styropian z dociepleń, musimy umieścić w specjalnym kontenerze. W większości miejscowości konieczne jest samodzielne zorganizowanie takiego wywozu odpadów: znalezienie firmy, która się tym zajmuje i która podstawi pod nasz dom odpowiednio duży pojemnik na śmieci. Co ważne, prócz styropianu, można w nim umieścić gruz, skuty tynk, ceramikę, terakotę, okna, drzwi, ale też elementy wyposażenia łazienki (wanna, WC) czy opakowania po farbach, zaprawach itp. Niektóre PSZOK-i przyjmują styropian budowlany, ale nie wszystkie, dlatego zawsze warto wcześniej to sprawdzić.
Styropian opakowaniowy to druga, po budowlanym, kategoria styropianu, z którą stykamy się na co dzień. Jakie to śmieci? Tego rodzaju styropian traktujemy jako odpad komunalny i w zależności od jego stanu umieszczamy w jednym z pojemników do segregacji odpadów.
I tak: jeśli chodzi o styropian brudny, czyli ten służący do transportu jedzenia z restauracji lub taki, który trafia do naszego domu w formie tacek, na których układane są warzywa lub wyroby garmażeryjne, to niestety jest on nieprzetwarzany. Oznacza to, że jako odpad powinien trafić do pojemnika na śmieci zmieszane (najczęściej czarny).
Z kolei tzw. styropian czysty, służący do zabezpieczania przedmiotów do transportu, czyli np. elektroniki, mebli czy innych delikatnych przedmiotów, może zostać przetworzony. Jako tworzywo przetwarzalne, powinien on każdorazowo trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, czyli zwyczajowo żółtego.
Jeśli okaże się, że z różnych względów w domu zgromadziłeś spore ilości styropianu, wtedy warto rozważyć oddanie go osobom lub instytucjom, w których może się przydać. Gdzie oddać styropian? Otóż taki pochodzący z dociepleń można np. zawieźć do schroniska dla zwierząt, gdzie może posłużyć do docieplenia, np. psich bud. Warto jednak wcześniej skontaktować się z wybraną placówką, czy jest zainteresowana tego rodzaju darowizną. Z kolei jeśli pozostało nam całe, nienaruszone opakowanie, wtedy warto spróbować zwrócić je do sklepu - większość z nich obecnie przyjmuje towar, który znajduje się w oryginalnym opakowaniu. Niektóre PSZOK-i przyjmują także styropian, trzeba jednak pamiętać, że nie jest to regułą.
Styropian czysty z opakowań można z kolei przekazać do placówek szkolnych lub przedszkoli, gdzie dzieci przetworzą go i wykorzystają do wykonania ciekawych prac artystycznych lub innych projektów.
Warto pamiętać, że jeśli masz wątpliwości, co zrobić ze styropianem, możesz zapytać o to w swojej gminie lub w firmie zajmującej się odbiorem odpadów.