"KE już cztery lata temu ostrzegała Polskę ws. możliwych zakwitów alg". Posłanka pokazała dokument

Posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek zwróciła się z interpelacją do ministerki klimatu i środowiska Anny Moskwy w sprawie katastrofy ekologicznej w Odrze. W dokumencie pyta o nieprawidłowości w gospodarce ściekowej wskazane przez kontrolę NIK, jak również te zgłaszane przez Komisję Europejską. Kara za niewdrożenie przez Polskę przepisów dotyczących oczyszczania ścieków komunalnych może wynieść niemal sześć miliardów euro.

"Okazała się, że KE już 4 lata temu ostrzegała Polskę o możliwych zakwitach alg wywołanych złą gosp. ściekową. To koniec bajek rządu o 'przyczynach naturalnych' katastrofy. Co więcej, mamy sprawę w TSUE i grozi nam 6 mld. euro kar" - napisała na Twitterze Hanna Gill-Piątek. Do twitta posłanka Polski 2050 dołączyła interpelację, którą skierowała do ministerki klimatu i środowiska Anny Moskwy 20 sierpnia.

Wynika z niej, że polski rząd "od 4 lat nie wdraża dyrektywy Komisji Europejskiej dotyczącej polityki ściekowej".

Zobacz wideo Sejmowa komisja w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Anna Paluch zaczęła mówić o... Trzaskowskim

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W dokumencie Hanna Gill-Piątek zaznacza, że tezy o zakwicie alg, jako przyczynie zniszczenia ekosystemu zwierzęcego, nakazują "skonfrontowanie poczynionych przez ekspertów Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie wyników badań z wcześniejszym raportem Najwyższej Izby Kontroli oraz działaniami Komisji Europejskiej wzywającymi Polskę do poprawy polityki ściekowej".

KE apelowała do usunięcia uchybień ws. odprowadzania i oczyszczenia ścieków komunalnych

Jak podkreśla posłanka, 26 stycznia 2018 roku Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do władz Polski wezwania do "usunięcia uchybień ws. odprowadzania i oczyszczenia ścieków komunalnych". Oznacza to obowiązek gwarancji, że aglomeracje o liczbie mieszkańców powyżej 2 tys. odpowiednio odprowadzają i oczyszczają ścieki komunalne.

Gill-Piątek tłumaczy w interpelacji, że Polska pomimo wyznaczonego terminu na naprawę sytuacji, nie poczyniła wystarczających kroków, więc Komisja 9 lutego 2022 r. podjęła decyzję o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych".

Zamach na Darię DuginęSekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy: To FSB zabiło Duginę

Polityczka Polski 2050 dodaje, że na problem zwróciła również uwagę Najwyższa Izba Kontroli w informacji o wynikach kontroli "Zbieranie i oczyszczanie ścieków komunalnych" opublikowanej 11 maja 2022 roku.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w poniedziałek, że podczas spotkania z przedstawicielami Niemiec w sprawie sytuacji na Odrze podsumowano podjęte działania. Oba kraje prowadzoną stały monitoring rzeki. Resort przekazał we wpisie na Twitterze, że dotychczasowe badania wykluczyły obecność metali ciężkich i pestycydów w śniętych rybach z Odry.

Więcej o: