Kraków na podium miast o najgorszej jakości powietrza na świecie. Goni go Warszawa

Temperatura w Polsce w ciągu ostatnich dni znacznie spadła. Efekt? Znów pojawił się smog - i to nie byle jaki. W poniedziałek 21 listopada Kraków i Warszawa znalazły się w ścisłej czołówce pięciu miast z najgorszą jakością powietrza na świecie.
Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego

Niska temperatura oraz przymrozki, które pojawiły się w Polsce w ostatnim czasie, sprawiły, że rodacy zaczęli mocniej ogrzewać swoje domy. Ne efekty nie trzeba było długo czekać. Już w weekend Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców dwóch miast w woj. śląskim ostrzeżenia, aby "zrezygnowali z aktywności na zewnątrz".

Smog. Kraków i Warszawa wśród miast o najgorszej jakości powietrza

W poniedziałek widać, że smog dotyka jednak nie tylko mieszkańców południowej Polski. Jak wynika z mapki na stronie iqair.com, dwa polskie miasta - Kraków i Warszawa, zajmują obecnie (dane sprawdzane ok godz. 12.00) czołowe miejsca na świecie, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza.

Kraków, choć przez chwilę był na miejscu lidera niechlubnego rankingu, ustąpił stolicy Indii, Delhi. Na trzecim miejscu znajduje się największe miasto Pakistanu, Karaczi. Tuż za nim ponownie miasto indyjskie - Kalkuta. Pierwszą piątkę zamyka zaś stolica Polski, Warszawa. Za nią znajdują się indyjski Mumbaj, a także wietnamskie Ho Chi Minh.

IQAir to szwajcarska firma zajmująca się technologią wokół jakości powietrza. Specjalizuje się w ochronie przed zanieczyszczeniem powietrza, rozwija także produkty do monitorowania jakości i oczyszczania powietrza. Zajmuje się również monitorowaniem zanieczyszczenia powietrza na świecie.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Smog w Polsce. Czym jest pył zawieszony?

Jak informowaliśmy w niedzielę, najgorsza sytuacja jest na południu w województwach małopolskim i śląskim. Mieszkańcy Rybnika i Zabrza (woj. śląskie) otrzymali nawet alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. "UWAGA! Dnia 20.11 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - informował komunikat.

Pył zawieszony to mieszanina cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Pyły zawieszone kategoryzowane są na dwie grupy. PM10, czyli pyły o średnicy cząsteczek 10 mikrometrów i PM2.5, dla pyłów o średnicy 2,5 mikrometra. W cząsteczkach PM10 mogą być zawarte związki siarki, azotu, związki organiczne  metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów).

W europejskich miastach główną przyczyną występowania tego rodzaju pyłu w powietrzu jest emisja ze spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa. Pył ten generują również pojazdy, w głównej mierze samochody z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych. PM10 stanowi prawdziwą udrękę dla układu oddechowego. To właśnie on jest przyczyną nagłego kaszlu, świszczącego oddechu, czy ostrego zapalenia oskrzeli. 

Więcej o: