Rusza Prosument Lokatorski. Wspólnoty mogą już składać wnioski w BGK. Rząd dopłaci do fotowoltaiki na bloku

Od 1 lutego wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą składać do Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski do programu Prosument Lokatorski. Rząd dofinansuje budowę fotowoltaiki na bloku. Władze pokryją do 50 proc. kosztów.

Szef resortu rozwoju Waldemar Buda pod koniec ubiegłego roku podczas przedstawił nowe "przełomowe i rewolucyjne" rozwiązanie w rozwoju fotowoltaiki w Polsce. - Program "Mój Prąd" dla budynków indywidualnych to krok pierwszy. Drugim jest nasza propozycja - rozwiązanie dla budynków wielolokalowych - mówił.

Program Prosument Lokatorski to oferta skierowana do spółdzielni i wspólnot, które chcą zainstalować panele fotowoltaiczne. W jego ramach rząd dofinansuje do 50 proc. kosztów instalacji. Dopłata obejmie także koszty instalacji wspomagających. Przewidywany czas zwrotu inwestycji przy założeniu 50-procentowego dofinansowania to pięć lat.

Zobacz wideo Co się stało z fotowoltaiką w Polsce? Emilewicz: Trzy lata temu było łatwiej

Prosument Lokatorski. Można już zgłaszać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie fotowoltaiki

Nabór wniosków do programu Prosument Lokatorski ruszył 1 lutego 2023 roku. Na ten cel rząd chce przeznaczyć 500 mln zł, które mają pochodzić z prefinansowania KPO. O tym, kto otrzyma dopłatę, będzie decydować kolejność nadesłanych wniosków. Dokumenty można składać przez stronę Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Dofinansowanie pokryje:

  • zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii;
  • modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25 proc.;
  • instalacje wspomagające, tj. magazyny energii, pompy ciepła itp.

Prosument Lokatorski. Mieszkańcy bloków mogą zyskać dzięki fotowoltaice

Program Prosument Lokatorski pozwoli mieszkańcom bloków produkować prąd i sprzedawać go sieci. Skutkiem będą niższe rachunki. Według przykładowych założeń jeden blok mieszkalny będzie mógł w ciągu roku wyprodukować energię elektryczną o wartości około 20 tys. zł. Mieszkańcy nie musieliby płacić za prąd zużyty w częściach wspólnych, a ich rachunki dodatkowo obniżyłyby się o 300 zł w ciągu roku.

Waldemar Buda zapowiedział także zmianę zasad rozliczania nadwyżek energii tak, by było to opłacalne dla prosumentów. Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela. Zmiana oznaczałaby zwrot wartości całej przekazanej do sieci energii elektrycznej.

Więcej o: