Karol III odmówił przyjęcia wyjątkowej propozycji. Inaczej postąpiła Elżbieta II

Lotnisko Heathrow chciało sprawić prezent Karolowi III, ale król odmówił jego przyjęcia. Tłumaczył, że nie przyjmie go "ze względu na obawy dotyczące środowiska".
Zobacz wideo Jak będzie wyglądała Wielka Brytania pod panowaniem Karola III?

Lotnisko Heathrow, największy port lotniczy w Europie, w 2014 r. nadał Terminalowi 2 imię Elżbiety II na cześć ówczesnej królowej Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że lotnisko miało teraz podobne plany wobec króla Karola III. Jego imieniem planowano nazwać Terminal 5. Dyrektor generalny lotniska Heathrow John Holland-Kaye ocenił w rozmowie z agencją PA Media, że "byłaby niezła symetria", gdyby dwa główne terminale - Terminal 5 i Terminal 2 - nazwano Terminalem Króla i Terminalem Królowej. - Ale to sprawa dla Kancelarii Rady Ministrów. Od dawna współpracujemy z rodziną królewską i jesteśmy z tego bardzo dumni - dodał. Król Karol III wyraźnie opowiedział się jednak przeciwko tej inicjatywie "ze względu na obawy dotyczące środowiska" - podaje "The Times", powołując się na źródła rządowe. Pałac Buckingham "wezwał ministrów do odrzucenia oferty lotniska" - czytamy.

Wielka Brytania. Zbliża się koronacja Karola III

Ceremonia koronacji Karola III na władcę Zjednoczonego Królestwa zaplanowana jest na 6 maja i rozpocznie się nabożeństwem w Opactwie Westminsterskim. Następnie król i jego żona Kamila wraz z pozostałymi członkami rodziny królewskiej pokażą się na balkonie, po czym uroczystości zostaną zakończone. Z kolei 7 maja na Zamku Windsor odbędzie się koncert koronacyjny. Będzie on transmitowany na żywo przez telewizje BBC i BBC Studios. Podczas wydarzenia wystąpią znani artyści, Chór Koronacyjny oraz światowej klasy tancerze. W koncercie wezmą też udział wolontariusze ze stowarzyszeń charytatywnych, którym patronują król oraz królowa, a także osoby, które zdobędą bilety podczas losowania przeprowadzonego przez BBC. Koncert będzie transmitowany na żywo w BBC One, BBC iPlayer, BBC Radio 2 i BBC Sounds. Tego dnia popularne budynki w Wielkiej Brytanii zostaną oświetlone za pomocą laserów oraz iluminacji. Dalsze szczegóły dotyczące artystów oraz biletów zostaną podane w późniejszym czasie. 7 maja odbędą się też lunche koronacyjne w całym kraju, w których wezmą udział mieszkańcy, aby świętować koronację. Ich celem jest przede wszystkim "wzmacnianie ducha wspólnoty, zmniejszanie samotności wśród obywateli i wspieranie organizacji charytatywnych". 8 maja będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich obywateli. Zostanie też poświęcony wolontariatowi. Mieszkańcy będą zachęcani do udzielania pomocy i wzięcia udziału w wolontariatach.

Więcej o: