Odczuwalne zmiany w powierzchni Polski zachodzą za sprawą rozporządzenia autorstwa Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2017 r. Dotyczy ono "szczegółowego przebiegu linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz zewnętrznej granicy strefy przyległej Rzeczypospolitej Polskiej".
"W porównaniu do roku poprzedniego powierzchnia Polski zwiększyła się o 121 106 ha (z 31 272 030 ha do 31 393 136 ha). Wartość ta stanowi saldo przyrostu obserwowanego w woj. pomorskim (+121 109 ha) oraz spadku na poziomie 3 ha w woj. zachodniopomorskim" - cytuje dane opracowane przez Główny Urząd Statystyczny Polska Agencja Prasowa. Oznacza to, że przyrost powierzchni naszego kraju względem ubiegłego roku wyniósł ok. 1 211 km kwadratowych, a jego terytorium zamyka się w okolicach 313 931 km kwadratowych.
Na zmianę powierzchni Polski wpływ miało m.in. włącznie do obszaru miasta Gdańsk obrębu obejmującego wody wewnętrzne Zatoki Gdańskiej. Konsultacje społeczne w tej sprawie rozpoczęły się na początku lutego bieżącego roku. Jak informował mieszkańców trójmiasta portal www.gdansk.pl, zmiana granic miała na celu uporządkowanie spraw ewidencyjnych dot. obiektów wybudowanych już na terenie zatoki. Objęły one takie elementy infrastruktury jak terminale czy molo w Brzeźnie. Skutkowało to poszerzeniem granic miasta o 41 713 ha. Do morskich wód wewnętrznych wcielono również Zatokę Pucką, na czym powiat pucki zyskał dodatkowe 28 732 ha powierzchni.