Wenecja znajdzie się na liście obiektów zagrożonych światowego dziedzictwa? UNESCO ostrzega rząd włoski

Rekomendacja wpisania Wenecji na listę obiektów zagrożonych pojawiła się w ostatnim raporcie UNESCO. Zdaniem ekspertów włoskiemu miastu zagrażają: polityka projektów rozwojowych, wpływy zmian klimatu oraz masowa turystyka. Wniosek będzie dyskutowany na zbliżającej się sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Według raportów publikowanych na oficjalnej stronie miasta Wenecję każdego roku odwiedzają miliony osób. Jej ogromny potencjał turystyczny ma jednak ciemne strony. Z raportu opublikowanego 31 lipca przez UNESCO wynika, że ruch turystów może stanowić jedną z przyczyn zagrażających kulturowej i społecznej tożsamości Wenecji.

Zobacz wideo Pożar na Sycylii. Widok z Giardini-Naxox

Wenecja. Wśród problemów miasta turyści i prace budowlane

raporcie UNESCO czytamy, że czynniki takie jak polityka rozwojowa, ocieplenie klimatu oraz przepływ turystów stanowią główne zagrożenia dla przyrody i obiektów kulturowych Wenecji oraz jej laguny. "Niektóre spośród tych długotrwałych problemów doprowadziły już do degradacji cech charakterystycznych obiektu i jego atrybutów, przede wszystkim tych związanych z jego tożsamością kulturową i społeczną" - czytamy w oświadczeniu. Z dalszej części tekstu dowiadujemy się, że prowadzone w mieście prace budowlane "mogą mieć istotny negatywny wpływ na sferę wizualną obiektu". Autorzy raportu liczą, że ich decyzja wpłynie na większe zaangażowanie władz lokalnych i państwowych oraz międzynarodowych udziałowców w opracowanie środków mogących zapobiec problemom Wenecji.

To nie pierwsze tego typu ostrzeżenie wystosowane przez UNESCO. Wenecji, która na liście światowego dziedzictwa znajduje się od 1987 roku, wpisanie na listę zabytków zagrożonych groziło już w 2021 roku. Wówczas o wycofaniu decyzji o wpisie na "czarną listę" zadecydował wprowadzony przez rząd włoski zakaz wpływania do Laguny Weneckiej dla statków ważących powyżej 25 tys. ton. Jak podaje Agencja Reutera, władze miasta obiecały dokładnie zapoznać się z raportem UNESCO oraz przedyskutować go z rządem Włoch.

Problemy środowiskowe Wenecji. Zmiany klimatu zagrażają miastu

W ciągu ostatnich kilku lat Wenecja już kilkukrotnie zmagać musiała się z zagrożeniami o podłożu środowiskowym. W 2019 roku miasto mierzyło się z rekordowymi powodziami. Środkiem mającym przeciwdziałać kolejnym zalaniom stała się uruchomiona w 2020 roku zapora przeciwpowodziowa MOSE. Na początku 2023 Wenecję nawiedziły susze. Poskutkowały one między innymi całkowitym wyschnięciem kanałów, z których słynie zabytkowe miasto.

UNESCO jest świadome rozwiązań wprowadzonych dotychczas przez miasto, lecz uznaje je za niewystarczające. Sprawa Wenecji ma zostać rozpatrzona na sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, która odbędzie się we wrześniu w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Na liście obiektów zagrożonych znajdują się już dwa europejskie miasta – Wiedeń (wpisany na nią w 2017 r.) oraz Odessa (która trafiła na listę w 2023 r., z powodu skutków nieustających rosyjskich ataków).

Więcej o: