Huragan Hilary zmierza w stronę Kalifornii. Najwyższe zagrożenie powodziowe pierwszy raz w historii

Potężny huragan Hilary nadciąga w stronę Kalifornii i Meksyku. Według zapowiedzi meteorologów w stanie USA może spaść tyle deszczu, ile zazwyczaj odnotowuje się tam w ciągu całego roku. Ponadto tropikalna burza jest pierwszą, która nawiedzi Kalifornię od 1939 roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych zaapelował do mieszkańców o "zachowanie środków ostrożności i stosowanie się do zaleceń władz".

Huragany są powszechnym zjawiskiem w Stanach Zjednoczonych. Pojawiają się co roku, jednak zazwyczaj na południowym i wschodnim wybrzeżu, od Zatoki Meksykańskiej po Atlantyk. W Kalifornii są na tyle rzadko spotykane, że ostatnia burza tropikalna przeszła tam w 1939 roku. Jak informuje amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC), burza dotrze do wybrzeża Półwyspu Kalifornijskiego w Meksyku w sobotę lub niedzielę, a dalej będzie się przesuwać w stronę Kalifornii. 

Zobacz wideo Marcin Gortat o sytuacji na Florydzie: Jest kompletnie inaczej niż przed potężnym huraganem

Huragan niesamowicie szybko przybiera na sile

Według zapowiedzi huragan ma nieco osłabnąć przed dotarciem na ląd, jednak jego aktualna prędkość niepokoi. Jak podaje TVN24, w czwartek i piątek burza zaczęła gwałtownie przybierać na sile i obecnie towarzyszą jej podmuchy wiatru sięgające nawet 215 kilometrów na godzinę. Klimatolog Edgar McGregor wyjaśnia, że sztorm w "wybuchowym" tempie 18 godzin zmienił klasyfikację ze słabszego huraganu 1. kategorii w huragan 4. kategorii (w pięciostopniowej skali). Jak dodał, takie zdarzenia i silniejsze huragany będą stawać się coraz bardziej powszechne z powodu zmian klimatycznych.

Według zapowiedzi meteorologów huragan może przynieść bardzo obfite opady deszczu, mogące spowodować rozległe powodzie. Ponadto, w regionie jednego dnia może spaść tyle deszczu, ile pada w Kalifornii średnio w ciągu całego roku. W związku z nietypową dla stanu sytuacją władze ogłosiły po raz pierwszy w historii najwyższy, czwarty poziom zagrożenia powodziowego dla południowej części Kalifornii. Do mieszkańców zaapelował także prezydent USA Joe Biden. "Wzywam wszystkich ludzi na zagrożonych terenach, by zachowali środki ostrożności i stosowali się do zaleceń władz" - powiedział na konferencji prasowej w Camp David, cytowany przez TVN24. 

W Meksyku zamknięto porty i odwołano zajęcia ze względu na zbliżający się huragan

Jak dodaje portal, nie tylko w Stanach Zjednoczonych trwają przygotowania na huragan. W Meksyku na Półwyspie Kalifornijskim w stanach Kalifornia Dolna i Kalifornia Dolna Południowa (Baja California, Baja California Sur) odwołano zajęcia szkolne, a także część zadań publicznych. W Tijuanie, na granicy meksykańskiej i amerykańskiej Kalifornii, lokalne władze zaapelowały do mieszkańców w strefach wysokiego ryzyka, aby przenieśli się do schronisk. Dodatkowo na południowej części półwyspu zamknięto wszystkie porty, aż do odwołania.

"Duże ilości deszczu są gwarantowane. Mamy nadzieję, że natężenie zjawiska spadnie i otrzymamy łagodniejszą prognozę, bo grozi nam niszczycielska siła huraganu czwartej kategorii" - mówił gubernator stanu Kalifornia Dolna Południowa Victor Manuel Castro.

Więcej o: