Wielka farma słoneczna powstała pod Kaliszem. Kiedyś była tu kopalnia

Nowa elektrownia słoneczna została uruchomiona pod Kaliszem. Instalacja o mocy 200 MW jest drugą największą tego typu farmą w Polsce, a może jeszcze zostać rozbudowana.
Zobacz wideo Fotowoltaika i upały. Czy zawsze to przepis na sukces? I czy warto ją jeszcze zakładać?

21 września w gminie Przykona pod Turkiem, około 60 kilometrów od Kalisza, oficjalnie otwarto nową farmę fotowoltaiczną. Elektrownia o powierzchni 270 hektarów powstała w miejscu dawnej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

Powstała nowa farma fotowoltaiczna. To druga największa elektrownia słoneczna w Polsce

Wielka elektrownia słoneczna składa się z niemal 308 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych - czytamy w komunikacie prasowym portugalskiej firmy EDP Renewables. To druga największa farma słoneczna w Polsce. Jej moc wynosi 200 MW. Farma ma produkować około 220 GWh energii elektrycznej rocznie.

Wielka farma w Przykonie może zostać rozbudowana o dodatkowe 40 MW, a wtedy byłaby numerem jeden na polskim rynku fotowoltaicznym. Inwestycję w gminie Przykona zrealizowała firma EDP Renewables. Obecnie największa elektrownia fotowoltaiczna znajduje się w Zwartowie na Pomorzu. Farma generuje 204 MW mocy. Zbudowała ją firma Goldbeck Solar we współpracy z Respect Energy.

EDP Renewables zbudowała pierwszą farmę hybrydową w Polsce

Firma EDP Renewables uruchomiła niedawno pierwszą w Polsce farmę hybrydową, łącząc elektrownię fotowoltaiczną Konary o mocy 45 MWp z farmą wiatrową o mocy 79,5 MW. Spółka ma obecnie w Polsce moc zainstalowaną na poziomie ponad 900 MW. Tylko w pierwszym półroczu 2023 r. zwiększyła moc o 269 MW.

Więcej o: