Duża zmiana w segregowaniu odpadów. Od nowego roku trzeba będzie się wysilić. Uwaga na kary

Od stycznia nie będziemy mogli wyrzucać ubrań do koszy na śmieci. Tekstylia będą musiały lądować w PSZOK-ach lub specjalnych pojemnikach. W innym przypadku zostaniemy ukarani.
pojemnik na ubrania (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Jędrzej Nowicki / Agencja Wyborcza.pl

Zbiórka tekstyliów już od nowego roku: Unia Europejska zdecydowała, że selektywnej zbiórce poddane będą m.in. ubrania, firanki, zasłony oraz koce. Choć Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mogły już przyjmować takie odpady, od stycznia będzie to ich obowiązek. Od strony formalnej zbiórką będą zajmować się samorządy, które postawią specjalne pojemniki na tekstylia

Kary za złe wyrzucenie ubrań: Co istotne, jeśli tekstylia trafią do pojemników na odpady zmieszane, to firmy zajmujące się odbiorem będą mogły odmówić ich przyjęcia, a mieszkańcy zapłacą wtedy karę. Materiały mają być poddawane procesowi odzysku energetycznego, np. w spalarniach, część z nich trafi do przetworzenia lub zostaną wykorzystane do produkcji kompozytu stosowanego w produkcji ławek, lamp, wiat i podestów czy elementów scenografii i kostiumów.

Zobacz wideo

Więcej na temat nowych przepisów pisaliśmy w artykule: "Rewolucyjne zmiany w segregacji odpadów. Tak trzeba będzie teraz wyrzucać ubrania".

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Więcej o: