Piękne zdjęcie z Teleskopu Hubble'a. Dwie galaktyki za bardzo się zbliżyły

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała piękne zdjęcie duetu galaktyk Arp 293 wykonane przez Teleskop Hubble'a. To dwa osobne obiekty, jednak ich niezwykle bliskie położenie sprawia, że "dzielą się" materią.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz NASA opublikowały jedno z piękniejszych zdjęć, jakie ostatnio wykonał Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Na fotografii (powyżej) widzimy dwie galaktyki spiralne (czyli w uproszczeniu - podobne do naszej Drogi Mlecznej), które tylko pozornie znajdują się daleko od siebie.

Ten kosmiczny duet (nazwany Arp 293) mieści się w gwiazdozbiorze Smoka, ponad 250 mln lat świetlnych od Ziemi. Składa się z galaktyki NGC 6285 (po lewej stronie zdjęcia) i NGC 6286 (po prawej), które w 1886 roku odkrył Amerykanin Lewis A. Swift. Obie galaktyki są dość niezwykłe ze względu na to, że leżą bardzo blisko siebie.

Na tyle, że obie zaczęły "dzielić się" materią. Wzajemny wpływ ich pól grawitacyjnych spowodował odkształcenia w charakterystycznej spiralnej strukturze, który widać szczególnie w przypadku NGC 6285 (z lewej strony zdjęcia).

Czytaj też: 10 najpiękniejszych zdjęć z Teleskopu Hubble'a. Robią ogromne wrażenie

Jak informuje ESA, obie galaktyki "wyciągają" od swoich towarzyszek strumienie gazu i smugi pyły. W efekcie NGC 6285 i NGC 6286 nie tylko zniekształcają swoje stryktury, ale także zasłaniają się za cieniutką warstwą tej materii, delikatnie rozmazując swój wygląd na fotografiach.

Niektóre galaktyki są bliższymi przyjaciółmi niż inne. Podczas gdy wiele z nich żyje swoim własnym życiem w odosobnieniu, inne błądzą odrobinę zbyt blisko sąsiadów, przenosząc swoje relacje na wyższy poziom

- czytamy na stronie ESA.

Oczywiście Arp 293 to niejedyny duet galaktyk, który związał się grawitacyjnie. Takich obiektów odkryto znacznie więcej i niemal zawsze wyglądają wyjątkowo na zdjęciach. Wiele z nich znalazło się w Atlasie Osobliwych Galaktyk, który zgromadził prawie 340 najbardziej nietypowych obiektów we wszechświecie.

Większość takich duetów jak Arp 293 jest właśnie w trakcie galaktycznej kolizji, która za ok. 3,75 mld lat ma spotkać również naszą Drogę Mleczną i pobliską Galaktykę Andromedy. Oba obiekty połączą się wtedy w jedną potężną galaktykę nieregularną.

>>> "Super Guppy" znów w akcji. Tak wygląda rozładunek kapsuły Orion z najdziwniejszego samolotu świata:

Zobacz wideo
Więcej o: