Obecność wody na Marsie to temat, który od lat zaprząta głowy naukowców. Pierwszy dowody na jej obecność pojawiły się już jakiś czas temu. Teraz NASA opublikowała wyniki wieloletnich badań, których celem było odnalezienie życiodajnej cieszy na czerwonej planecie. Woda występuje na Marsie głównie w formie lodu, a powstałą w ten sposób materię astronomowie nazywają "wodnym lodem", ze względy na możliwość zamarznięcia także innych związków. Badania umożliwiły stworzenie mapy wodnej Marsa, a dane pozyskane w ich trakcie, pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość, jaką wiążemy z Marsem.
Badania struktury Marsa przeprowadzone przez NASA pozwoliły ustalić, że "wodny lód" znajduje się tuż pod powierzchnią. Niektóre jego złoża leżą na głębokości zaledwie 2,5 cm, a więc można się do nich dostać po prostu z użyciem łopaty. Oczywiście na tej głębokości nie znajduje się wystarczająca ilość wody, by myśleć o jej wykorzystaniu, ale stosunkowo łatwo dostać się do jej większych zasobów. Te nie są tak głęboko. To oznacza, że misja kolonizacji Marsa, może znacznie przyśpieszyć.
Woda jest kluczowym elementem, bez którego nie mamy możliwości przetrwania. W celu kolonizacji planowano nawet dostarczanie zasobów cieczy z pomocą rakiet. To jednak mało wydajny i drogi proces, który przynieść wymiernych korzyści. Odnalezienie wody, z której można skorzystać, może wpłynąć na przyśpieszenie planów kolonizacji Marsa. Mając cieczy pod dostatkiem można się skupić na innych zadaniach prowadzących to terraformacji Czerwonej Planety.