"Chiński GPS" całkowicie gotowy do połowy 2020 roku. Pozostało wystrzelenie dwóch satelitów

Po niemal dwóch dekadach przygotowań Chiny są już niemal gotowe do startu w pełni gotowego już systemu satelitarnego Beidou. Pozostało wysłanie dwóch ostatnich satelitów na orbitę. Do czerwca 2020 roku chińska odpowiedź na amerykański GPS osiągnie pełną sprawność.

Beidou to chiński satelitarny system nawigacyjny, który - podobnie jak rosyjski GLONASS i europejski Galileo - jest odpowiedzią na Global Positioning System (GPS) stworzony przez Departament Obrony USA

Pierwsze satelity systemu (w ramach fazy Beidou-1) zostały wyniesione na orbitę już dwie dekady temu, bo w 2000 roku. W przestrzeń kosmiczną trafiły cztery satelity pierwszej generacji, ale w 2012 roku projekt porzucono. Chiny skupiły się na budowaniu systemu urządzeń Beidou-2, który dziś wraz z satelitami Beidou-3 odpowiada za działanie chińskiego systemu nawigacyjnego.

>>> Zobacz też: Chińczycy wylądowali na "ciemnej stronie Księżyca". Pierwsza taka misja w historii:

Zobacz wideo

Chińska odpowiedź na GPS już niebawem całkowicie gotowa

Beidou oficjalnie wystartował w 2011 roku, jednak swoim zasięgiem początkowo obejmował jedynie wschodnią Azję. Rok później obszar ten poszerzono jeszcze o Australię i rejon Pacyfiku. Dopiero od grudnia 2018 roku system ma zasięg globalny. To jednak nie koniec rozbudowy, bo do osiągnięcia pełnej sprawności (35 satelitów) konieczne jest wyniesienie dwóch ostatnich urządzeń (dla porównania GPS składa się z 31 satelitów).

Zgodnie z pierwotnymi planami, miało stać się to do końca 2020 roku, ale od pewnego czasu wiadomo już, że Chińczycy zanotują delikatne opóźnienie. Teraz Ran Chengqi, dyrektor projektu Beidou, zapowiedział oficjalnie, że satelity wystartują najpóźniej do połowy przyszłego roku - donosi Associated Press.

Ran Chengqi dodał też, że rdzeń systemu został ukończony w tym miesiącu wraz z uruchomieniem dodatkowych satelitów będących już na orbicie (obecnie działa 24 z nich). W połowie 2020 roku, gdy wszystkie będą krążyły wokół Ziemi, Beidou ma osiągnąć już pełną sprawność operacyjną.

Przed czerwcem 2020 roku planujemy wystrzelić jeszcze dwa satelity na orbitę geostacjonarną i wtedy system Beidou-3 zostanie już w pełni ukończony. Będąc główną infrastrukturą kosmiczną dla Chin w zakresie świadczenia usług publicznych na całym świecie, system Beidou zawsze będzie zgodny z koncepcją rozwoju - "Chiński Beidou, Światowy Beidou i Pierwszoklasowy Beidou" - służąc światu i przynosząc korzyści całej ludzkości

- powiedział Ran Chengqi cytowany przez AP.

Smartfony już gotowe na Beidou

System Beidou - podobnie jak GPS czy GLONASS - wymaga wsparcia ze strony urządzeń odbiorczych na Ziemi. Aby użytkownik mógł sprawdzić swoją lokalizację, musi posiadać smartfon zgodny z chińskim standardem. Na szczęście już od kilku lat nie jest to problemem, bo wielu producentów dostosowuje swoje urządzenia nie tylko do amerykańskiego, lecz także chińskiego, europejskiego i rosyjskiego standardu. Szacuje się, że Beidou ma dziś 120 partnerów biznesowych i działa na ponad 70 proc. chińskich smartfonów.

Sam system satelitarny to oczywiście próba uniezależnienia się Chin od technologii zbudowanej i kontrolowanej przez Amerykanów (GPS). Przykład Huweia pokazał ostatnio, że USA mogą szybko sposób odciąć chińskie firmy od kluczowych technologii, jeśli będą tego chciały.

Więcej o: