Posłowie PiS chcą nowego święta państwowego. "Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką"

Grupa posłów złożyła w Sejmie projekt ustawy, która wprowadzałby nowe święto państwowe. Proponowany Dzień Nauki Polskiej miałby przypadać 19 lutego, w rocznicę urodzin polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Grupa 26 posłów klubu PiS złożyła projekt ustawy w Sejmie. Jeśli przejdzie, możemy mieć 19 lutego nowe święto państwowe. Dzień Nauki Polskiej, bo taka jest proponowana nazwa święta, zostałby zainicjowany w celu uczczenia dokonań polskich naukowców. Pod projektem ustawy podpisali się m.in. Ryszard Terlecki czy Joanna Borowiak. Jak tłumaczą wnioskodawcy, święto powinno być zainicjowane "w celu uznania dokonań polskich naukowców, ich dążenia do poznania prawdy i przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzegając fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji".

Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa. Co więcej - ich odkrycia nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wpisują się także w przyrodzone człowiekowi dążenie do prawdy, dobra i piękna - a tym samym poznania i zrozumienia otaczającego nas świata i siebie samych

- czytamy w złożonym w Sejmie projekcie ustawy. I dalej:

Dzień Nauki Polskiej będzie wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych. Stanowić będzie inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką.

>>> Porażające ceny prądu. Rząd obiecuje, a Polacy i tak zapłacą dużo więcej. Nie tylko w rachunkach

Zobacz wideo

Mikołaj Kopernik symbolem Dnia Nauki Polskiej

Jako patrona w proponowanym nowym święcie państwowym posłowie wskazują urodzonego w Toruniu astronoma Mikołaja Kopernika, który żył i pracował na przełomie XV i XVI wieku. To w dniu jego urodzin - 19 lutego - i "w uznaniu jego wybitnych osiągnięć dla ludzkości" posłowie PiS widzieliby datę nowego święta państwowego. Podkreślają także, że projekt ustawy "nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa ani budżetów jednostek samorządu terytorialnego".

Więcej o: