Posłowie PiS chcą nowego święta państwowego. "Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką"

Grupa posłów złożyła w Sejmie projekt ustawy, która wprowadzałby nowe święto państwowe. Proponowany Dzień Nauki Polskiej miałby przypadać 19 lutego, w rocznicę urodzin polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.

Grupa 26 posłów klubu PiS złożyła projekt ustawy w Sejmie. Jeśli przejdzie, możemy mieć 19 lutego nowe święto państwowe. Dzień Nauki Polskiej, bo taka jest proponowana nazwa święta, zostałby zainicjowany w celu uczczenia dokonań polskich naukowców. Pod projektem ustawy podpisali się m.in. Ryszard Terlecki czy Joanna Borowiak. Jak tłumaczą wnioskodawcy, święto powinno być zainicjowane "w celu uznania dokonań polskich naukowców, ich dążenia do poznania prawdy i przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzegając fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji".

Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa. Co więcej - ich odkrycia nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wpisują się także w przyrodzone człowiekowi dążenie do prawdy, dobra i piękna - a tym samym poznania i zrozumienia otaczającego nas świata i siebie samych

- czytamy w złożonym w Sejmie projekcie ustawy. I dalej:

Dzień Nauki Polskiej będzie wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych. Stanowić będzie inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką.

>>> Porażające ceny prądu. Rząd obiecuje, a Polacy i tak zapłacą dużo więcej. Nie tylko w rachunkach

Zobacz wideo

Mikołaj Kopernik symbolem Dnia Nauki Polskiej

Jako patrona w proponowanym nowym święcie państwowym posłowie wskazują urodzonego w Toruniu astronoma Mikołaja Kopernika, który żył i pracował na przełomie XV i XVI wieku. To w dniu jego urodzin - 19 lutego - i "w uznaniu jego wybitnych osiągnięć dla ludzkości" posłowie PiS widzieliby datę nowego święta państwowego. Podkreślają także, że projekt ustawy "nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa ani budżetów jednostek samorządu terytorialnego".

Więcej o:
Komentarze (417)
Posłowie PiS chcą nowego święta państwowego. "Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką"
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 79 razy 79

  A może dzień doktoryzowania się Jakiego bez matury :-)
  Na akademii machania kijem :-)

 • mazzinl890

  Oceniono 71 razy 63

  Podoba mi się święto, któremu patronuje Nicolaus Copernicus - po ojcu Ślązak z Nysy a po matce Niemiec. Polak jak byk...który nie mówił po polsku :-DDD

  Polskość jest jak rosyjskość: chorobą psychiczną.

 • andmas

  Oceniono 56 razy 56

  To będzie problem ... , suweren jest przekonany że ziemia jest płaska ...

 • poppers68

  Oceniono 53 razy 51

  Może tak jeszcze Dzień Pieszego Pasażera?
  Miś Barei to mało .....

 • proz

  Oceniono 49 razy 49

  Moglibyście zdjąć tę odrażającą mordę?

 • tomasz.rze

  Oceniono 47 razy 47

  Patronami nowego święta zostaną prof. Pawłowicz i dr Rydzyk.

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 40 razy 40

  Wszystkie dzieła Kopernika trafiły na listę ksiąg zakazanych przez Kościół Katolicki. Czyżby PiS o tym zapomniał? A gdzie poszanowanie tradycji?

  Dzisiaj też mamy listę tematów zakazanych przez kościół.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX