NASA od miesiąca nie ma kontaktu z satelitą, który poszukiwał planet pozasłonecznych

5 grudnia 2019 roku NASA utraciła kontakt z satelitą ASTERIA. Wcześniej nic nie zapowiadało takiego scenariusza, a badacze ciągle próbują przywrócić łączność.
Zobacz wideo

NASA wysłała satelitę ASTERIA na orbitę okołoziemską w 2017 roku, gdzie został umieszczony 20 listopada. Jest to stosunkowo niewielkie urządzenie typu CubeSat, a jego celem było wykazanie, czy podobne konstrukcje mogą pełnić funkcję asystującą przy teleskopach kosmicznych, w poszukiwaniu planet pozasłonecznych, tzw. egzoplanet. Technologia sprawdziła się doskonale. Na tyle, że NASA trzykrotnie przedłużała misję, a ASTERIA był wykorzystywany do obserwacji Ziemi, innych statków kosmicznych na orbicie geosynchronicznej komet oraz gwiazd. Eksperymentowano także z zakresem autonomii satelitów CubeSat. 

Podczas pobytu na orbicie ASTERIA zaobserwował wiele gwiazd w pobliżu naszego Układu Słonecznego oraz dokonał jej dokładnych pomiarów jasności. To dzięki tym ostatnim danym, a konkretnie dzięki spadkom jasności gwiazd, astronomowie byli zdolni do określenia, czy na orbicie danej gwiazdy znajduje się jakaś planeta. Dane jednak należy poddać analizie, by potwierdzić odkrycie egzoplanety przez ASTERIĘ. To jednak może by utrudnione.

NASA poinformowała, że nie może nawiązać połączenia z jednym ze swoich satelitów badawczych

Ostatni raz kontakt z satelitą ASTERIA NASA nawiązała ponad miesiąc temu, 5 grudnia 2019 roku. Od tego czasu naukowcy co chwilę ponawiają próby łączności z urządzeniem, jednak bezskutecznie. Próba odzyskania połączenia potrwa do marca 2020 roku.

Mimo tej straty, astronomowie i tak uznają misję za sukces, ponieważ potwierdzone zostało, że w przyszłości będzie zasadne i możliwe wysyłanie na orbitę innych satelitów CubeSat. Naukowcy posiadają replikę satelity ASTERIA, więc mogą cały czas eksperymentować z jej zastosowaniem. Jednym z celów jest poszerzenie jej autonomii.